Monte Carlo simulasyonu ile riske maruz değer hesaplaması
Calculating value at risk by Monte Carlo simulation
- Tez No: 141038
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Globalleşmeyle birlikte hızla büyüyen ve gelişen finans piyasalannda ortaya çıkan risklerden kaçınmak ve bu riskleri yönetmek önemli hale gelmiştir. Etkin bir risk yönetimi gerçekleştirmek adına devamlı çalışmalar yapılmakta ve yeni metodlar geliştirilmektedir. Geliştirilen bu metodlarm en yeni ve en etkililerinden bir tanesi Riske Maruz Değer (RMD) yöntemidir. Bu yöntemde, fmansal araçlar ile oluşturulan portföylerin gelecekte etkilenebilecekleri riskler önceden tahmin edilmeye ve bu potansiyel risklere göre önceden önlem alınmasına çalışılmaktadır. RMD yöntemi ile risk analizi farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntemlerin, işlevselliği ve ortaya koyduğu sonuçlarla birlikte en bilinen ve kabul görenlerinden bir tanesi istatistiksel bir metod olan Monte Carlo Simulasyonudur. Monte Carlo Simulasyonunda portföyün gelecekte gerçekleşmesi beklenen getirilen rassal sayılar üretilerek tahmin edilmeye çalışılır. Gerçekleştirilen yüksek lisans tez çalışmasında önce risk ve risk yönetimi kavramları hakkında bilgi verilmiştir. Ardından Riske Maruz Değer yöntemi ve Monte Carlo Simulasyonu teknikleri ile ilgili tanım ve kavramlar ile bu yöntemlerin nasıl kullanıldığı konularında bilgilendirme yapılmıştır. Son olarak da yalnızca hisse senetlerinden oluşan bir yatırım portföyünün RMD 'si Monte Carlo Simulasyonu tekniğinin kullanımı ile hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Risk, Risk Yönetimi, Riske Maruz Değer (RMD), Monte Carlo Simulasyonu. 66
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the effect of globalisation, the risks aroused in the emerging financial markets are getting more important. And also management of these risk reaches to a higher significance level. A lot of people and institutions make continuous efforts and, improve new techniques to perform an effective risk management. One of these, newly developed and effective, techniques is Value at Risk (VaR). By the help of VaR technique, the potential risk of portfolios containing financial instruments, and the ways to avoid these risks are tried to be determined before exposed. There are different methods to analyse risks by VaR technique. One of these methods, that is accepted because of its functionality and results, is a statistical method, called Monte Carlo Simulation method. In the appliance of Monte Carlo method, the returns of the portfolio under consideration, are tried to be determined by generating random numbers. In the performed M.A. Thesis study, firstly the risk and the risk management concepts are dealed. Subsequently, VaR technique and Monte Carlo Simulation method are explained briefly by the help of definitions and concepts and also, it is stated how to realize these applications. Consequently, the VaR of a portfolio, containing only equities, is calculated by the Monte Carlo Simulation method. KEYWORDS: Risk, Risk Management, Value at Risk (VaR), Monte Carlo Simulation Method. 67