Türkiye'de tarım topraklarının tarım dışı amaçlarla kullanımı Adapazarı örneği
Use of agricultural in Turkey for non-agricultural purposes the case of Adapazarı
- Tez No: 141039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de, tarım topraklarının tarım dışı amaçlarla kullanımının nedenleri araştırılmaktadır. Bu amaca yönelik olarak, çalışmanın birinci bölümünde, önce, tezin konusuna ilişkin kuramsal tartışmalara yer verilmektedir. Daha sonra, Türkiye'deki tarım topraklarının tarım dışı amaçlarla kullanımı ile ilgili ulusal politikalar, tüzel ve yönetsel yapı incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, tarım topraklarının tarım dışı amaçlarla kullanımının nedenleri, Adapazarı örneğinde ele alınmaktadır. Bu amaçla, sanayi firması sahiplerini ve köylüleri kapsayan bir alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırmasıyla, sanayi firmalarının kuruluş yeri tercihleri, köylülerin toprağını satma eğilimleri ve tarım topraklarının tarım dışı amaçlarla kullanımı konusundaki duyarlılık saptanmaya çalışılmıştır. Böylelikle, sanayi amaçlı tarım dışı kullanımın nedenleri ortaya konmaktadır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, çalışmada varılan sonuçlar verilmekte ve Türkiye'de tarım topraklarının tarım dışı amaçlarla kullanımının nedenleri, geliştirilen bir modelle açıklanmaya çalışılmaktadır. Modelde, Serbest Piyasa Dizgesi, tarım topraklarının tarım dışı amaçlarla kullanımının temel nedeni olarak gösterilmektedir. 218
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is aimed at investigating use of agricultural lands in Turkey for non-agricultural purposes. To this end, the initial section of the study discusses the theoretical aspects of the subject of the thesis. Then, national policies as well as legal and governmental structure relating to the use of agricultural lands in Turkey for non-agricultural purposes are studied. The second section of the study discusses the reasons for use of agricultural lands for non-agricultural purposes in the light of the case of Adapazarı. For this purposes, a case study was conducted to include owners of industrial firms and villagers. The case study attempted to find industrial firms' preferences of location, tendency of villagers to sell land and the sensivitiy for use of agricultural land for non-agricultural purposes. Thus, reasons for non-agricultural industry-oriented use are set forth. In the conclusion section, the conclusions derived from the study are given and reasons for use of agricultural lands in Turkey for non-agricultural purposes are described by means of a developed model. In the model, Free Market System is introduced as the primary reason for use of agricultural lands for non-agricultural purposes. 219