Üniversite öğrencilerine yönelik eleştirel düşünme etkinliklerinin eleştirel düşünme eğilimi ve becerileri açısından değerlendirilmesi
Assesing the critical thinking activities towards university students in point of critical thinking dispositions and skills
  1. Tez No: 141042
  2. Yazar: EYLEM GÖKÇE CENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE ARTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK ELEŞTİREL DÜŞÜNME ETKİNLİKLERİNİN ELEŞTİREL DÜŞÜNME EĞİLİMİ VE BECERİLERİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Cengiz, Eylem Gökçe Yüksek Lisans Tezi Danışman: Yrd. Doç. Dr. Müge Artar Eylül, 2004, 149 s. Bu araştırmanın genel amacını, eleştirel düşünme etkinliklerinin eleştirel düşünme eğilimi ve becerileri üzerindeki etkisinin araştırılması oluşturmaktadır. Araştırmanın deneklerini 2003-2004 Öğretim Yılı Bahar Döneminde Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Sınıf Öğretmenliği, Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Bilgisayar Öğretimi ve Teknolojileri ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümleri ikinci sınıfında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmada, deney grubunda 10, kontrol grubunda 10 kişi olmak üzere toplam 20 öğrenci yer almıştır. Araştırmada deney ve kontrol gruplarının eleştirel düşünme becerilerinin ve eleştirel düşünmeye yönelik eğilimlerinin karşılaştırılmasında, bir faktörde tekrarlı iki faktörlü ANOVA kullanılmıştır. Bulgular, deney ve kontrol grupları arasında Kaliforniya Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği toplam puanlan arasında anlamlı farklılıkların olduğunu göstermiştir. Ancak deney ve kontrol gruplarının Watson-Glaser Eleştirel Düşünme Ölçeği (form YM) öntest ve sontest puanları arasında anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Araştırmada, etkinlikler sonunda alınan öğrenci görüşlerine ilişkin verilerin analizi için“betimsel analiz”tekniğinden yararlanılmıştır. Analizden elde edilen sonuçlar, deney grubunda eleştirel düşünmeye yönelik olumlu eğilimlerin ortaya çıktığı şeklinde yorumlanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSESING THE CRITICAL THINKING ACTIVITIES TOWARDS UNIVERSITY STUDENTS IN POINT OF CRITICAL THINKING DISPOSITIONS AND SKELLS By Cengiz, Eylem Gökçe Master Thesis Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Müge Artar September, 2004, 149 p. The main purpose of this study is to examine the effect of critical thinking activities on critical thinking disposition and skills. The subjects included in the study were the students at Ankara University, Faculty of Educational Sciences, Departments of Primary School Teaching, Mentally Retarded Teaching, Guidance and Psychological Consultancy, Instruction and Technology of Computer and Social Courses Teaching in their second year, during Spring semester of 2003-2004. In the study, there were 20 subjects in total, which were equally participated in the experimental group and control group. The findings indicated that there were significant differences between two group according to total scores in Clifornia Critical Thinking Disposition Inventory. However, no significant differences were foun in Watson-Glaser Critical Thinking Appraisal (form YM) pre-test and post-test scores between two groups. In the study,“descriptive analysis”method is used for the analyses of the data gotton from student opinions at the end of the study. The findings are interpreted as appearance of positive disposition towards critical thinking in experimental group