Türkiye'de sağlık yöneticisi yetiştiren üniversitelerin sağlık yönetimi bölümlerinin etkililiği
Effectiveness of health management departments of universities that train health managers in Turkey
- Tez No: 141041
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE SAĞLIK YÖNETİCİSİ YETİŞTİREN ÜNİVERSİTELERİN SAĞLIK YÖNETİMİ BÖLÜMLERİNİN ETKİLİLİĞİ Karagöz, Sevgfil Doktora, Eğitim Yönetimi ve Planlaması Tez Danışmanı: Prof. Dr. Ali Balcı Haziran 2004, 202 + xi sayfa Bu çalışma ile, Türkiye'de sağlık yöneticisi yetiştiren üniversitelerin sağlık yönetimi bölümlerinin etkililiğinin, konum (öğretim elemanı, öğrenci) ve üniversite (Ankara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü, Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Kurumlan İşletmeciliği Bölümü, Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksekokulu ve Marmara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü) değişkenlerine göre karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Sözü edilen bölümlerin sahip oldukları örgütsel etkililik, Cameron'un çalışmasından esinlenerek dokuz boyutta (öğrencinin eğitsel doyumu, akademik, mesleki ve kişisel gelişimi; öğretim elemanının iş doyumu ve mesleki gelişimi; sistemin açıklığı ve çevre etkileşimi; kaynak edinme yeteneği; örgütsel sağlık) tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, araştırmaya katılanların söz konusu boyutlara ilişkin algılarını belirlemek üzere, araştırmacı tarafından bir veri toplama aracı geliştirilmiştir. Ölçeğin yapı geçerliği için faktör analizi teknikleri, iç tutarlılık ve madde güçlüğü için de, sırasıyla, Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı ve madde toplam korelasyonları uygulanmıştır. Evreni oluşturan Türkiye'deki sağlık yönetimi bölümlerindeki 60 öğretim elemam, 147 öğrenci olmak üzere toplam 207 kişiye anket uygulanmıştır. Anket yoluyla toplanan verilerin analizinde, araştırmaya katılanların her bir örgütsel etkililik boyutuna yönelik algılarının belirlenmesi için betimsel istatistikler hesaplanarak, öğretim elemam ve öğrencilere göre bu puanlarda toplamda ve üniversitelere göre farklılaşma olup olmadığına ilişkin t-testi kullanılmıştır. Örgütsel etkililiğe ilişkin algıların, üniversite ve konum değişkenlerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediğini belirlemeye ilişkin iki boyutlu varyans analizi yapılmış, manidar çıkan F değerlerinin kaynağım bulmak üzere ise Scheffe testi yapılmıştır. ııBütün boyutlar birarada ele alındığında, araştırma bulgularına göre ulaşılan sonuçlar aşağıda verilmiştir; - Araştırmaya katılanların algılarına ilişkin ortalamalara göre, sağlık yönetimi bölümlerindeki örgütsel etkililik boyutları sıralaması; örgütsel sağlık, öğretim elemanının mesleki gelişimi, öğrencinin kişisel gelişimi, sistemin açıklığı ve çevre etkileşimi, öğrencinin akademik gelişimi, öğrencinin mesleki gelişimi ve öğretim elemanının iş doyumu boyutlarının örgütsel etkililik düzeyi orta derecede bulunmuştur. Kaynak edinme yeteneği ve öğrencinin eğitsel doyumu boyutlarının ise örgütsel etkililik düzeyi çok az derecede bulunmuştur. Toplamda ise sağlık yönetimi bölümlerindeki örgütsel etkililik düzeyi orta derecede bulunmuştur. - Konum değişkenine göre üniversite düzeyinde, her bir üniversitenin öğretim elemanları ile öğrencilerin algılan arasında manidar farklılık gözlenmiştir. Öğretim elemanları bölümlerini öğrencilerden daha fazla etkili bulmuşlardır. Üniversiteler arası bir karşılaştırma yapıldığında, Başkent ÜSKİB'de diğer bölümlere göre daha üst düzeyde bir etkililik algılandığı görülmüştür. - Konum değişkenine göre toplamda, öğretim elemanları ile öğrencilerin algıları arasında manidar farklılık gözlenmiştir. Öğretim elemanlarının sağlık yönetimi bölümlerindeki örgütsel etkililik boyutlarına ilişkin algılan öğrencilere göre daha üst düzeyde gerçekleşmiştir. - Araştırmaya katılanlann algılan arasında üniversite ve konuma bağlı olarak manidar bir fark gözlenirken, üniversite-konum değişkem ortak etkisine bağlı olarak manidar bir fark gözlenmemiştir. ııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTIVENESS OF HEALTH MANAGEMENT DEPARTMENTS OF UNIVERSITIES THAT TRAIN HEALTH MANAGERS IN TURKEY Karagöz, Sevgül PhD, Education Administration and Planning Supervisor: Prof. Dr. Ali Balcı June 2004, 202 + xi pages In this research it was aimed to compare the effectiveness of health management departments of universities which train health managers in Turkey (Health Management Department, Faculty of Health Education, Ankara University; Health Institutions Business Department, Faculty of Health Sciences, Başkent University; School of Health Administration, Hacettepe University; Health Management Department, Faculty of Health Education, Marmara University) regarding variables position (academic staff, student) and university. The organisational effectiveness of departments was defined according to the study by Cameron in nine dimensions (educational satisfaction, academic, professional and personal development of students; job satisfaction and professional development of academic staff; clarity and environmental interaction of the system; ability of accessing to resources and organisational health). Data collection tool of organisational effectiveness scale was developed by the researcher herself to define the participants' perception of concerning dimensions mentioned above. For the structure validity of the scale, factor analysis techniques were applied, and for the inner consistency and item difficulty, reliability coefficient of Cronbach Alpha and total item correlations were applied. A questionnaire was applied to 207 participants, consisted of 60 academic staff and 147 students at the departments of Health Management in Turkey. In the analysis of data, students t-test was used to analyze the difference between perceptions of organizational effectiveness of academic staff and students in each dimension. Two-way ANOVA was used to evaluate the difference in perceptsions of organizational effectiveness regarding university and positions. In advanced analysis, test of Scheffe was used to indicate the difference. IVThe results of the study were given below; - According to the means of perception of organisational effectiveness of participants, organisational health, professional development of academic staff, personal development of student, clarity of the system and environmental interaction, academic development of student, professional development of student, job satisfaction of academic staff were moderate. Ability of accessing to resources and educational satisfaction of student were found low. In overall the organisational effectiveness was found moderate. - Regarding the position, the differences in organizational effectiveness of academic staff and students in every university were significant. The scores of academic staff were higher than the students' scores. Also, the score of Health Institutions Business Department, Başkent University was the highest among other universities. - Regarding the position, in overall analysis the difference between academic staff and students of universities was significant. The score of academic staff was higher than the score of students'. - The difference according to university and position was significant but a difference in common impact of university-position, could not be observed.