Celaleyn tefsiri ve metodu
Celaleyn tawsir and methodology
- Tez No: 141054
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yaşadığı dönemin önde gelen isimlerinden olan Celâlüddîn Mahallî ve Celâlüddîn Süyûti, hayatları, eserleri ve öğrencileriyle İslâm dünyasında adlarından sıkça bahsedilen âlimlerdendir. Bu M âlimin hayatı ve birlikte oluşturdukları CelMeyn Tefsiri bu çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve metodu üzerinde durulmuştur. Araştırmamızın birinci bölümünde, müfessirlerimizin hayatı çeşitli yönleriyle ele alınmış, hocaları, öğrencileri ve eserleri hakkında bilgi sunulmuştur. Araştırmamızın ikinci bölümünde, tefsirin kaynakları bölümüne geçilmiş, tefsir rivayet ve dirayet yönleriyle ele alınmıştır. Yapılan bu araştırmanın kısa bir değerlendirilmesi ise sonuç bölümünde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Celâlüddîn Mahallî and Celâlüddîn Süyûû, who were prominent figures of their era, are the Islamic scholars who are well-know with their life, Works and students. The Celaleyn tawsir, which is the co-product of these two scholars, is the core of the this study. This researc is composed of an introductory part and two sections. İn the introduction the topic, purpose, inportance and methodology of this researc have been dwelt upon. İn the first part of the research, life of the researc, life of mufassirs, the interpreters, have been examined from different perspectives and information about their lecturers, students and Works has been given. In the second part of the research, the sources of the tawsir has been focused on and the transmission line,“riwayet”, and commentaries“dirayet”have also been dealt with. A sort evolution of this researc has been given in the conclusion part.