Anonim ortaklıklarında yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu
Responsibility of a member of the board directors of joint-stock company
  1. Tez No: 141079
  2. Yazar: UMURBEK OSORKHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERTOL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Anonim ortaklığın en çok kontrol edilmesi gereken organı, yönetim kuruludur. Çünkü yönetim kurulu, ortaklığın idare ve temsil organıdır ve aynı zamanda ortaklık işlerinin yürütülmesinde, işletme sahibi konumundadır. Organların hukuki işlemlerinin tüzel kişiyi borç altına sokacağına ilişkin genel hükmün bir yansıması olan Türk Ticaret Kanunu'nun 336'ncı maddesinin birinci fıkrası uyarınca, yönetim kurulu üyeleri ortaklık adına yapmış oldukları sözleşmelerden ve giriştikleri işlemlerden dolayı şahsen sorumlu değildirler. Genel kural bu olmakla birlikte, Türk Ticaret Kanunu'nun muhtelif maddelerinde yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğunun öngörüldüğü görülmektedir. Tezin birinci bölümünde, tüzel kişilerde organ kavramı üzerinde durulacak ve yönetim kurulunun mahiyeti ve oluşması ile yönetim kurulu üyelerinin, organ vasfını haiz olup olmadıkları saptanmaya çalışılacaktır. Daha sonra, Türk Ticaret Kanunu'nda yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğunun düzenleme tarzı incelenecektir. Bu yapılırken yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğunun temel özellikleri, bilhassa müteselsil ve kusura dayanan sorumluluk ilkesine yer verilecektir. Kusura dayanan sorumluluk ilkesi incelenirken de yönetim kurulu üyelerinin özen borcuna ilişkin eleştiriler üzerinde durulacaktır. Tezin ikinci bölümünde, yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğunun hukuki niteliği ve şartları incelenecektir. Bu amaçla, önce anonim ortaklıkla yönetim kurulu üyeleri arasındaki ilişkinin ve sorumluluklarına uygulanacak olan hükümlerin hukuki niteliği tespit edilecektir. Çünkü, yönetim kurulu üyelerinin sebep oldukları zararın, hangi kurallara göre tazmin edileceğinin tayini, sorumluluğun hukuki niteliğinin tespiti bakımından önemlidir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, yönetim kurulu üyelerinin sorumluğunu gerektiren haller, üyelerin sorumluluğunun müteselsil olup olmadığına göre incelenecektir. Bu aşamada, yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğunu gerektiren haller tek tek ayrıntılı olarak ele alınacak ve öğreti ve uygulamadaki farklı görüşlere yer verilecektir. 98Dördüncü bölüm yönetim kurulu üyeteri hakkında açılacak olan tazminat davasının tabi olduğu usulî esasların ele alınmasına ayrılmıştır. Beşinci bölümde ise, yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğunu sona erdiren sulh, ibra ve zamanaşımı üzerinde durulacaktır. 99
Özet (Çeviri)
SUMMARY Among the organs of a joint-stock company, the Board of Directors is the one over which the greatest control ought to be exercised. Since the Board of Directors is the administrative and representative organ of a company, which possesses, at the same time, the status of an owner of an enterprise in the management of the company. According to the Article 336 (Paragraph 1) of the Turkish Commercial Code, which is a reflection of general regulations stipulating that legal actions of the organ can lay a legal entity under an obligation, the members of the Board of Directors are exempt from personal liabilities as a result of contracts they made and actions undertaken on behalf of the company. Although this appears to be the general rule, certain articles of the Turkish Commercial Code stipulate liabilities of the members of the Board of Directors. The first chapter of the Thesis focuses on the concept of organ in legal entities and examines the characteristics of the Board of Directors, and whether the members of the Board of Directors obtain the qualities of an organ upon its formation or not. Subsequently, the way in which the Turkish Commercial Code stipulated legal liabilities of the members of the Board of Directors is to be scrutinized. In the meantime, the main peculiarities of the liabilities of the members of the Board of Directors, namely the principles of joint and culpable responsibilities, are to be dwelt on. While examining the principle of culpable responsibility, criticism on the specific obligations of the members of the Board of Directors is taken into consideration. The second chapter of the Thesis inspects the legal peculiarities and conditions of the responsibilities of the members of the Board of Directors. Therefore, the relationship between a joint-stock company and the members of the Board of Directors and legal quality of regulation to be applied to responsibilities would be delineated. Since the definition of regulations according to which the loss caused by a member of the Board of Director is to be compensated is of great importance. The third chapter of the Thesis investigates the circumstances that require the responsibility of the members of the Board of Directors in the light of the appropriateness of joint responsibility. At this stage, the circumstances that require 100the responsibility of a members of the Board of Directors are to be thoroughly scrutinized taking into consideration different views in theory and practice. The forth chapter dwells on procedural principles that regulate the action of damages brought against the members of the Board of Directors. The fifth chapter describes the state of compromise, release and statute of limitations that conclude the responsibility of a member of the Board of Directors. 101