Tarsus özelinde Arap Alevi kadınların dini ve sosyal hayatları
Religious and social lives of Arab Alevi women in Tarsus
  1. Tez No: 974597
  2. Yazar: ZAHİDE KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİROKİ VAKAMATSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tarsus'ta yaşayan Arap Alevî (Nusayrî) kadınların dinî ve sosyal hayatları, bu araştırmanın temel odağını oluşturmaktadır. Çalışma öncelikle, Arap Alevîliğinin Tarsus'taki tarihsel ve kültürel bağlamını ele almakta; ardından saha araştırması yöntemiyle derlenen veriler ışığında kadınların dinî pratiklere katılımını, aile içi rollerini ve toplumsal değişimle ilişkisini tartışmaktadır. Araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Tarsus'un etnik ve dinsel yapısı, Arap Alevî nüfusun yoğun olarak yaşadığı mahalleler ve yerleşim yerleri incelenmiştir. Kentin çok kültürlü dokusu içerisinde Arap Alevîlerin konumuna değinilerek, tarihsel süreçteki demografik değişimler tartışılmıştır. Ayrıca Nusayrîliğin isim kökeni, etnik özellikleri ve Arap Alevîliğinin tarihsel gelişimi üzerinde durulmakla beraber, Tarsus bölgesine ne zaman göç ettikleri hakkında bilgi verilmektedir. Bu bölüm aynı zamanda Arap Alevîlerinin kimlik mücadelesini ve inançlarını koruma stratejilerini ortaya koymaktadır. İkinci bölümde, Arap Alevîlerinin temel inanç esasları ve ibadet pratikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Dinî ritüelleri, ibadet uygulamaları ve toplumsal dayanışma biçimleri analiz edilerek inanç sisteminin günlük yaşamdaki yansımaları ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde, Arap Alevî toplumunda cinsiyet rolleri ve kadının dinî-sosyal konumu irdelenmiştir. Kadınların ibadet hayatındaki yeri, aile içindeki statüleri ve toplumsal katılımları üzerine saha araştırmasına dayalı mülakatlar sunulmuştur. Bu bölüm, Tarsus'taki Arap Alevî kadınların deneyimlerini ve mezhep içindeki rollerini anlamaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
The religious and social lives of Arab Alevî (Nusayrî) women living in Tarsus constitute the main focus of this research. The research first explores the historical and cultural context of Arab Alevîsm in Tarsus, then analyzes women's participation in religious practices, their domestic roles, and their relationship with social transformation, based on data collected through field research methodology. The study consists of three main sections.The first section investigates the ethnic and religious structure of Tarsus, focusing on neighborhoods with dense Arab Alevî populations and their settlement patterns. Within the city's multicultural framework, the position of Arab Alevîs is examined along with demographic changes throughout history. Additionally, the etymological origins of Nusayrîsm, its ethnic composition, and the historical development of Arab Alevîsm are discussed, including information about their migration to the Tarsus region. This section also reveals their identity struggles and strategies for preserving their faith.The second section provides a detailed examination of the fundamental beliefs and worship practices of Arab Alevîs. Through analysis of religious rituals, worship practices, and forms of social solidarity, the study explores how their belief system manifests in daily life.The third and final section scrutinizes gender roles and the religious-social position of women in Arab Alevî society. Field research-based interviews present findings on women's roles in worship, their status within the family, and their social participation. This section is devoted to understanding the experiences of Arab Alevî women in Tarsus and their roles within the sect.