Tehlikeli atıkların yakılarak bertarafının çevresel açıdan incelenmesi
Assessment on disposal of hazardous wastes by incineration from environmental point of view
  1. Tez No: 141087
  2. Yazar: HANDE HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, tehlikeli atıkların bertaraf edilmesi için uygulanan yöntemlerden biri olan yakma konusunun sosyal çevrebilim ile ilişkili boyutu ortaya konarak, çevresel açıdan tehdit oluşturabilecek etmenler, konuyla ilgili uluslararası düzenlemeler, Avrupa Birliği mevzuatı, ve Türkiye'deki mevzuat ve mevcut durum incelenmiştir. Türkiye'de kurulu bulunan lisanslı tek tehlikeli atık yakma tesisi olan ve İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme A.Ş. tarafından işletilen Klinik ve Tehlikeli Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi'nin teknik özellikleri ve söz konusu tesisin Türk çevre mevzuatına uygunluğu araştırılmıştır. İncelemeler sonucunda tehlikeli atıkların yakılarak bertaraf edilmesi konusuyla, doğrudan veya dolaylı olarak ilgili bulunan bir çok hukuki düzenleme tespit edilmiş ve bu düzenlemelerde atıkların yakılması konusunun ne şekilde ele alındığı ortaya konmuştur. Çevresel açıdan, tehlikeli atık üreten teknolojilerin mümkün olduğu ölçüde, tehlikeli atığa neden olmayan teknolojilerle ikame edilmesi ve ortaya çıkan tehlikeli atık miktarlarının azaltılmasına yönelik politikaların izlenmesinin doğru olacağı, ancak Türkiye için öncelikle tehlikeli atıkların mevzuata uygun olarak bertaraf edilmesinin sağlanması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the social environmental sciences dimension of incineration, which is one of the disposal methods of hazardous wastes is presented and, factors that can constitute an environmental treat, relevant international arrangements, European Union legislation, and legislation and current status in Turkey has been studied. The technical properties and conformity to Turkish environmental legislation of the Medical and Hazardous Waste Incineration and Energy Production Facility that is operated by İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme A.Ş, which is the only licensed hazardous waste incineration facility founded in Turkey. As a result of the studies, many legal arrangements that are directly or indirectly related with the incineration of hazardous waste have been identified and the way incineration of waste is covered in these legal arrangements has been presented. It has been concluded that, from environmental point of view, the replacement of technologies that produce hazardous waste with the ones that do not generate hazardous wastes and implementing policies aimed to reduce the amount of hazardous wastes produced would be appropriate, however, for Turkey, first of all, disposal of hazardous wastes in conformity with the legislation shall be accomplished.