Dalga sapması olyının bilgisayar ile hesabı için geliştirilmiş bir yöntem
- Tez No: 141095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AKYARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan çalışmada, derinlik değişimlerinin bilindiği bir kıyı kesiminde, oluşması muhtemel dalga sapması (Uave Refraction) olayının hesaplanmasına olanak veren bir Bilgi sayar Programı geliştirilmiştir. Bu amaçla C. L. Abernethy ve G.Gilbert (1975) tarafın dan önerilen yöntem uygulanmıştır. Ancak bu çalışmadan fark lı olarak deniz tabanını tanımlamak amacıyla dik üçgen biçi minde elemanlar kullanılmıştır. Kullanılan yaklaşım, bu şek liyle A.H.Brampton (I977)'ın geliştirdiği metoda büyük ölçü de dayanmakta, ancak buna ek olarak sapma katsayıları (Refraction-Coefficient) değerlerinin hesaplanabilmesi ola nağını da sağlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, yöntemin ana hatlarıyla ilgili matematiksel f ormolasyonlar verilmiştir. Bu kapsamda bilgisayar programının yapısı ve kullanım örnekleri ayrıntı lı bir şekilde ifade edilmiştir. Daha sonra ışın ayırım denk leminin sayısal olarak çözümlenmesine olanak veren ifadeler geliştirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise bilgisayar programının metni yer almıştır.
Özet (Çeviri)
A computer program has been developed for the probable uaue refraction In a coastal section, with knoun depth variations. The method proposed by C.L.Abernethy and G.Gilbert (1975) has been applied and different from this method, right angled triangular elements have been used for the description of the sea bottom. The approach has more similarity to the method of A. H, Brampton (1977); having the addition of the possibility of calculating refraction coefficients. In the first part of the study, the mathematical formulations of the method are broadly given. In this context the computer program and examples have also been explained in detail. In the proceeding parts, definitions for the numerical solution of the beam differentiation are developed. The final part covers the computer program.