Tarihte Türk-Ermeni ilişkileri ve Ermeni sorunu
Turkish-Armenian relations and Armenian question in history
- Tez No: 141094
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNA AKŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Anadolu, sahip olduğu jeopolitik ve jeostratejik konumu itibariyle her zaman güçlü devletlerin dikkat merkezinde olmuştur. Söz konusu ülkeler bölgeden kendi çıkarları doğrultusunda pay koparmak için buradaki azınlıkları sık sık kullanmışlardır. Bu amaçla en çok kullanılan azınlık Ermeniler olmuştur. Her ne kadar Ermeni tarihçiler Ermenilerin Doğu Anadolu'nun ilk ve gerçek yerlileri olduğunu iddia etseler de, tarihi incelemeler Ermenilerin bölgeye küçük topluluklar halinde M.Ö. Vl.yy 'da yerleşmeye başladıklarını ve gelişlerinde Türklerle karşılaştıklarını göstermiştir. Nitekim, Proto(ilk) Türklerin Batı kolunu oluşturan Kimmer'lerin Anadolu'ya akınları M.Ö. IX.yy'a, bir başka Türk kavimi olan Sakaların bölgeye yerleşmesi ise M.Ö. Vll.yy'a rastlamıştır. Bu bağlamda Ermenilerin, bölgede eski bir Ermenistan'ın varlığı ile ilgili iddiaları kimi zaman“coğrafi bölge”olarak kendine tartışma zemini bulmuş olsa da, hiçbir zaman tarihi gerçek olamamış ve mesnetsiz kalmıştır. Tarihi araştırmalar Ermenilerin XlX.yy'in ikinci yarısına kadar Türklerle çok iyi ilişkiler içerisinde olduğunu ve tarihlerinin en rahat ve özgür dönemlerini Türk Devletlerinin hakimiyetleri altında yaşadıklarını göstermiştir. Ancak bu ilişkiler, XIX.yy'ın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu üzerinde oyunlar oynayan büyük devletlerin etkisiyle bozulmuştur. Bu doğrultuda Ermeni azınlığı kendi menfaatleri için en fazla kullanan devletler Rusya, Fransa, ingiltere ve A.B.D. olmuştur. Adı geçen devletlerin kışkırtmaları sonucu XIX.yy'ın sonlarından itibaren Ermeniler Osmanlı Devletine karşı başkaldırmış ve bu başkaldırılar I.Dünya Savaşı zamanı sistemli bir hal almıştır. Bu dönemde birkaç cephede ölüm-kalım mücadelesi veren Osmanlı, Ermenilerin arka cephede çıkardıkları isyanlar ve gerçekleştirdikleri katliamlar karşısında, 27 Mayıs 1915 tarihinde Ermeni nüfusun Güney bölgelere naklini öngören tehcir kararı almak zorunda kalmıştır. Tehcir uygulaması zamanı Ermeni nüfus ciddi kayıplar vermiş, ancak bu kayıplar Ermenilerin iddia ettikleri gibi, devletin gerçekleştirdiği herhangi bir“soykırım”sonucu değil, savaşın getirdiği açlık ve karmaşa yüzünden olmuştur. Ayrıca tarihi belgeler, dönem içerisinde Ermeniler tarafından katledilen Türklerin sayısının ölen Ermeni sayısından birkaç kat daha fazla olduğunu açık bir şekilde ortaya koymuştur. Buna rağmen, Ermeniler günümüze kadar her fırsatta soykırım iddiaları ile gündemi işgal etmiş ve sorunlu coğrafya yaratmıştır. Ermeniler hatta bu amaç için 1970'lerden itibaren teröre başvurmaktan çekinmemiş, 1990'lardan itibaren ise Azerbaycan topraklarının %20'sini işgal ederek eylemlerini devlet terörü düzeyine çıkarmıştır. 108
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Anatolia has been always center of attention for the powerful states because of his conventional geo-political and geo-strategically location. These states being under consideration for having share for their interests are frequently used minorities of this region. Most used minority for this aim are the Armenians. However much, Armenian historian 's pretence the Armenians is the first and real natives of the Eastern Anatolia. Historical researches showed Armenians they begun to settle to this region in a small groups at VI century BC, and they meet Turks on their arrival. Just as the Khmers, raid to Anatolia at IX century BC, who are the Western branches ofProto - Turks. Establishment of the other Turkish ethnos Sakha's is also at VII century. In this context, Armenians assertions on the old Armenian existence in this region also found time to time argument ground as a“geographical region”but never become historical reality and remained unsupported. Historical studies showed the relations of the Armenians with the Turks, until mid second half of the XIX century where plentiful, and most comfortable also most free era of their history was under the Turkish states sovereignty. However, this relations has been impaired in the mid - second half of the XIX century by the influence of the great states, where playing, big games on the Ottoman Empire. Russia, France, England, and the United States, the States where using Armenians mostly for their own benefits in this direction. Armenians, from the end of XIX century they begun to revolt against the Ottoman Empire by the incitement of those states under consideration and these revolts become systematic during the First World War. Under these conditions the Ottoman Empire obliged to take decisions at the date of 27 May 1915 for the deportation of Armenian population, to the Southern regions. At the end of these rebellions and massacre Armenians, realized behind the front, during the war, was the matter of life or death for the Ottoman Empire. During the practice of deportation Armenian population faced serious loses, but these loses, did not occurred at end of genocide realized by the government as the Armenians claimed, is happened because of starvation and confusion of the war. Beside, historical documents clearly bring up the total number of the Turks has been massacred by the Armenians is more then the Armenians deaths for the same period of time. However, Armenians of to day are occupying our agenda with genocide assertions in every opportunity and they are created problematic geography. Just for these objectives Armenians, from the beginning of 1970 's they did not hesitated to have recourse to terrorism and from the beginning of 1990's they removed their activities to the governmental level by occupying 20 % of the Azerbaijan territorial lands. 109