Martin Luther ve Luteran kiliseleri
Martin Luther and the churches of Lutheran
  1. Tez No: 141106
  2. Yazar: SELAMİ ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Çınar, Selimi, Martin Luther ve Luteran Kiliseler, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mustafa Erdem, 3+196 s. Kilise, 1054 yılındaki ilk büyük bölünmesinden sonra, Doğu Ortodoks ve Batı Katolik Kilisesi olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bu tarihten sonra her iki kilisenin kendine has özellikleri, zamanla daha belirgin hale gelmiştir. Siyasî yönü ağır basan kendi geleneksel çizgisi içerisinde taraftarlarını çoğaltmayı amaçlayan Katolik Kilisesi, 16. yüzyılda kendi içinde bir defa daha bölünmüştür. Çünkü Katolik Kilisesi müntesiplerinin günahlarını bağışladığını ilân etmiş, kilise yetkililerine günahlardan dolayı meydana gelen cezaların yerine geçmek üzere para toplama ve toplanan paraların belgelenmesi için endüljansları dağıtma yetkisini vermiş ve böylece endüljansı malî bir kaynak haline getirmiştir. Bunun yanında Kutsal Kitap yorumu ve hüküm çıkarma hakkının kendisine ait olduğunu iddia etmiş, Kilisenin dışında kimsenin Kutsal Kitabı yorumlama ve hüküm çıkarma hakkına sahip olamayacağını öne sürmüştür. Martin Luther Roma Katolik Kilisesinin bu uygulamalarına karşı çıkarak ilk itirazı başlatmış, daha sonra itirazlar büyük bir alana yayılmıştır. İş sadece itirazda kalmamış, itirazcılar kendi görüşlerini de açıklamıştır. Böylece, Katolik Kilisesine karşı bir reform hareketi başlamış, bunun sonucunda çeşitli Protestan Kiliseler ortaya çıkmıştır. Luther'in düşünceleri etrafında Luteran Kiliseler meydana gelmiştir. Bu Kiliseler, Katolik Kilisesinden ayrılarak kendine has özellikleri ile Protestan (Evangelik) Kiliselerini oluşturmuştur. Luteran Kiliseler ilk önce Almanya'da teşekkül etmiş, daha sonra da İskandinav ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulmuştur. Luteran kiliselerin dünyada 100 milyona yakın üyesi bulunmaktadır. Bu sayı dünyadaki Protestanların üçte birine ve dünya çapındaki Hıristiyanların hemen hemen onda birini oluşturmaktadır. Bundan dolayı Luteranlann Hıristiyanlıktaki yeri önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Çınar, Selimi, Martin Luther and The Churshes of Lutheran. Doctorate's Thesis, Adviser: Prof. Dr. Mustafa Erdem, 3+196 p. The Church in 1054, after the first great sharing out, The East Orthodoxes and The West Catholics. They share out of two parts, after the date of that time; both of the Churches have their specialities, during that time thay made clear their specialities. In Catholic church purposes to increase to Its own supporsetrs in their traditionals lines, in sixteenth century (16.) It increases once more by itself. Because The Catholic Church declareted to forgive that church supposters' sins and faults. And the church gave qualitication that to pack up the money because of the punishments according to their faults. And The Church gave the power to document for addition money. It gave qualication to disperce endulgans and by the way It was being that financian income. By the way, the inter pretation of Evangel claimed to justice by command of belonging to Evangel. Anybody within The Church's province avoided to justice of making decision of interpretation of Evangel and judgment about Evengel. Martin Luther started the first objection of applications of The Catholic Church of Rome. Then these objections became wide pread in the large area. This event wasrit only tsayed to object. The Objecters explaineal to their idea. In this way, one Reform action in the direction of Catholic Church. For this conclusion came to light of different kinds of Protestant Churches. In arround of Luther ideas formed of Churches of Lutheran, These churches separeted from Catholic Church and then Protestant (Evangels) Churches constituted with their specialities. They were being formed the first time in Germany. Afterwards they built in United States of America and the Countries of Scandinavia. Lutheran Churches have members nearly 100 millions in the world. These numbers constitutes a triple number of Protestants in the world, and one or a tenth of Christians all over the World. It was seen important ofLuterans in the place of Christianity.