Hanbeli mezhebi fıkıh usulcülerinin hadis/sünnet metodolojisi
Hanbali legal theorists hadith/sunnah methodology
  1. Tez No: 141105
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAYRİ KIRBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
318 ÖZET Özmen, Ramazan, Hanbelî Mezhebi Fıkıh Usulenlerinim Hadis/Sünnet Metodolojisi.. Doktora Teri, Danışman; Prof. Dr. Mehmet Hayri Kırbaşoğlu, XXVIII- 319 sayfa. Hanbeü Mezhebi Fıkıh Usûlcüterinin Hadis/Sünnet Metodolojisi adlı tezimizi şu şekilde özetlememiz mümkündür: Tezimiz bir giriş, iki bölüm, sonuç ve bibliyografya kısımlarından müteşekkildir. Girişte Hanbeülik üzerine yapılan çalışmaları ve Hanbeü usûl literatürünün doğuşu ve gelişimini ele akük. Tezin birinci bölümünde genel olarak, Hanbeü mezhebine mensup fıkıh usâlcülerinin haberle ilgili meselelere yaklaşım tarzları ortaya konmaya çalışılmıştır. Burada ük önce Hanbeü usâlcülerin haber anlayışları ele alınmış olup, onların haber tarifleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ağırlıklı olarak işlenen diğer konular ise, haberlerin sened açısından taksimi, haberlerin reddini gerektiren ve gerektirmeyen sebeplerdir. Hanbeü usûlcüler haberleri sened açısından mütevâtir ve âhâd olmak üzere ikiye ayırırlar. Onların geneline göre mütevâtir haberlerden hâsıl olan bilgi zorunlu bir bilgidir. Ancak âhâd haberlerden hâsıl olan bilgi ise zorunlu bir bilgi değil, zannî bir bilgidir. Böyle olmakla birlikte Hanbeü usûlcüler, âhâd haberlerle amel edilmesinin gerekliliği üzerinde ısrarla dururlar ve âhâd haberlerin delil olma değerini öne sürdükleri dînî ve akü delillerle ispat etmeye çakşırlar. Hanbeü usülcülere göre, âhâd haberlerle şahitlikleri ispat edildiği sürece mutlaka amel edilmelidir. Meselâ onlara göre, asıllara veya kıyasa muhalif olsa dahi âhâd haberlerle amel edilmesi gerekir. Umûmî belvâ konusunda vâridolan âhâd haberlerle de ameİ edilir. Hanbeü usûlcüler haberlerin red gerekçeleri ile ilgili olarak, pratikte uygulanıp uygulanmadığı ayrıca test edilmesi gereken sağlam kriterler belirlemişlerdir. Meselâ onlara göre bir haberin aklın verilerine aykırı olması o haberin asılsız olduğunu gösterir. Veya bir haberin Kur'an 'm zahirine ve mütevâtir sünnete aykırı olması da bir haberin reddi için yeterü bir nedendir. Hanbeü usûlcüler haberler arasında tercih meselesini 'senedle ilgili tercih nedenleri', 'metinle ilgili tercih nedenleri' ve 'sened ve metinle ilgili olmayan tercih nedenleri' olmak üzere üç başlık altında incelerler. Tezimizin ikinci bölümünde ise râvî ve rivayetle ilgili meseleler ele alınmıştır. Burada haber rivayet edem râvînin taşıması gereken vasıflar, râvîde aranmayan şartlar ve kendilerinden hadis alınması caiz olmayan kişiler meselesi gibi konulara değinilmiştir. Ayrıca bu bölümde cerh-ta'dü ile ilgili meseleler, sahabe' a in tarifi, sahâbe'nin adaleti ve sahâbe'nin hadis rivayet ile ilgili iafdeleri gibi konulara da yer verilmiştir, fine bu bölümde ele alman diğer bir konu ise hadis tahammül yollarıdır. Bu bölümde ağırlıklı olarak işlenen diğer konular ise, mürsel rivayetler, müdeUes rivayetler, zayıf hadisle amel, hadiste takû', hadiste ziyâde ve hadislerin mânâ ile rivayeti gibi konulardır
Özet (Çeviri)
319 ABSTRACT femen, Ramazan, Hanbali Legal Theorists9 Haditfa/Snıııaafc Methodolojsy, m. D. Thesis, supervised by Prof. Dr. Mehmet Hayri Kırbaşoğlra, XXVIII-319 pages. It. is possible to summarize our doctoral thesis“Hanbali Legal Tkeorists' Hadith/Simnah Methodology”in the following way. Our thesis is to be constituted from one introduction, two chapters, one conclusion and bibliography divisions. In the first chapter of thesis, in general, we tried to present Hanbali Legal Theorists' manner of approach to the subjects connected with al-habar. First, we examined Hanhali legal theorists' understanding of al-habar and we dwelled on their description of al-habar. Other subjects treated in this chapter are that division of al-habar from point of chain, reasons that are necessitated refusing of al-habar and reasons that are not necessitated refusing of al-habar. Hanbali legal theorists had divided al-ahbar in to two kinds as al- mutavatir and al-âhâd Al-ahbar al-mutavatir proves to be obligatory/necessary knowlodge (el-ilmu'd-darûrt) according to Hanbali legal theorists. However knowledge that proves to be al-ahbar al-âhâd is not obligatory but conjectural (zannî). Hanbali legal theorists, however, dwell on necessity of practice with al-ahbar al-âhâd insistently and try to confirm value of al-ahbar al-âhâd as a proof with locgical and religious evidences that they advance. Hanbali legal theorists had determined sound criterions connected with resons that necessitate refusing of al-habar. For example, according to Hanbali legal theorists if al-habar contrary to reason it shows that al-habar is baseless.\A\-habar when is contrary to Kur'an or as-sunna al-mutavatire is an efficient reason for refusing al-habar. Hanbali legal theorists examine the subject of preference between reports under three titles as 'reasons of preference connected whith chain', 'reasons of preference connected whith text, and 'reasons of preference are not connected whith chain and text ' In the second chapter of the thesis, we took up subjects connected with narrators and narrative. Here, we touched on the subjects like qualities that narrators must posses and qualities that narrators must be devoid of them and persons who are not allowed to take reports from them and preference between narratives. Further in this chapter, we studied subjects like carh and ta'dtt, description of companion, faultlessness of companion (adâletu's-sahâbe) and statements of companion connected with hadith report. Another subject that was dwelled on is the methods of taking ofhadithfrom sheik. Other subjects are treated in this chapter that mursel narrations, mudelles narrations, practicing with daif hadith, takti in hadith, ziyade in hadith and reporting of hadith with meaning.