Türkiye'de tarım araç ve gereçlerinin ilçe bazında coğrafi dağılışı
The Geographical range of agricultre machines and equipments based on administrative district in Turkey
- Tez No: 141139
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Tarımsal üretimde verim artışı sağlamanın en önemli öğelerinden bir tanesi tarımsal mekanizasyondur. Türkiye'de ilçe bazında tarım araç ve gereçlerinin dağılışı bu çalışmadaki konumuzdur. Konumuzu incelerken öncelikle konunun önemi vurgulandı ve daha sonra çalışmamızın amacı ve yararına değinildi. Makineleşmenin faydaları ile makineleşmenin sonuçları üzerinde duruldu. Tarımda kullanılan araç-gereçler incelenirken ;Toprak işleme araçları, ekim - dikim araçları, bitki bakım araçları, hasat - harman araçları ve traktörler şeklinde bir sınıflamaya tabi tutuldu. Sınıflamaya göre tarımsal araçlar tek tek incelendi ve hastalandırıldı. Haritalara bakıldığında her aracın nerelerde ve hangi seviyede kullanıldığı görülmektedir. Çalışmamızın esasını bu haritalar oluşturmaktadır. Haritalar her aracın kullanım alanlarını ve yoğunluk derecesini göstermektedir. Son olarak da bu dağılışın sebepleri ve sonuçları üzerinde durularak planlamaya yönelik bazı tavsiyelerde bulunulmaya çalışıldı. Tarımsal planlamanın yararı üzerinde duruldu. Nihai olarak planlama aşamasında bu bilgilerin faydalı olması için gerekli çalışmalar mümkün oldukça hassas bir şekilde yapıldı. 167
Özet (Çeviri)
SUMMARY The agricultural mechanization is one of the most significant factors of the augmentation of the efficiency and productivity in the agricultural production. The subject of this detailed study is the dispersion of the agricultural vehicles and equipments among the counties and districts in Turkey. First of all, the importance of the topic is tried to stress while being searched it, and then it is touched on the aim and benefits of this study. It is dwelled on the benefits and the consequences of the mechanizing. While the vehicles and the equipments used in the agriculture have been examined; the equipments cultivating the land, the equipments used in sowing and planting, the tools used in the attendance on the plants, the vehicles used in reaping and harvesting and the operation of threshing grain and tractors are subjected to the classification. These agricultural equipments and vehicles are scrutinized one by one and indicated on the maps, as befitting their classification. When looking at the maps, it is seen that where each of the vehicles and equipments are used in and how much each of them are used there. The bases and the essence of this study are these detailed maps. These maps are displaying that the areas where each vehicles and equipments are used in and the level of their usage density. Finally, some suggestions are presented about planning by dwelling on the results and the causes of this dispersion. The benefits of the agricultural planning are emphasized. All the required works and studies are sensitively fulfilled as far as possible in order for all those information to help in the planning phase. 168