Bazı değişkenler açısından saldırganlığın farklı gruplar tarafından nasıl algılandığına dair bir araştırma
From point of some varriables a research how aggression perceived different groups
- Tez No: 141138
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bundan sonra yapılacak çalışmalarda toplumsal durumların“yasal”olup olmadığının ölçeklerde belirtilmesi yasal ve yasal olmayan ortamlarda tahrik edici veya saldırganca olabilecek davranışların belirlenmesini sağlayacaktır. ÖZET Bu çalışmada farklı toplumsal durum ve ortamlarda algılanan saldırganca davranışlar ile bu davranışlara yüklenen haklılık yönünden meslek grupları arasında farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. İlave olarak farklı kitlesel etkinliklerde huzur ve güvenliği sağlamakla görevli jandarma ve polis ile topluluğun birbirlerine yönelik hangi davranış örüntülerinin tahrik edici veya saldırganca algılanabileceğine bakılmıştır. Araştırmada jandarma, polis, esnaf, işçi ve öğrenciden oluşan 5 ömeklem grubu bulunmaktadır. Herbir örneklem grubu tamamı erkek olan 100'er katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen ve iki ayrı formu olan anket kullanılmıştır. Anketler güvenlik güçleri ve diğer meslek gruplarına yönelik olacak şekilde hazırlanmıştır. Her iki kesim için hazırlanan anketlerin ilk bölümleri 16 öyküden oluşmaktadır. Buradan elde edilen verilerle saldırganlık algısına ve haklılığa bakılarak gruplar arasında farklılık olup olmadığı test edilmiştir. İkici kısımda ise güvenlik güçlerinin topluluktan hangi davranışları tahrik edici veya saldırganca algıladığı benzer biçimde kitlenin güvenlik güçlerinden hangi davranışları tahrik edici veya saldırganca algıladığı araştırılmıştır. 163Uygulanan istatistiksel analizler sonucunda jandarma ve polis katılımcıların ilk bölümdeki öyküleri diğer gruplardan daha saldırganca algıladığı ve davranışlara daha düşük seviyede haklılık yüklediği bulunmuştur. Güvenlik görevlilerinin öyküleri öncelikle yasal! ık boyutu bakımından değerlendirdikleri, kitlenin oluşumunun ve öykülerdeki aktörlerin eylemlerinin yasal sınırlar içinde kalıp kalmadığını sorguladıkları dolayısıyla yargılamalarının tamamen bilişsel nitelik taşıdığı görülmüştür. Diğer gruplarla aradaki farklılığın öykülerin betimlenmesinde kullanılan sözel ifadelerden de kaynaklanabileceği değerlendirilmiştir. İkinci bölümde güvenlik görevlileri hangi davranışları tahrik edici veya saldırganca bulduklarını belirtmişlerdir. Jandarma ve polis katılımcıların her bir toplumsal ortamda ilk sıralarda algıladıkları tahrik edici veya saldırganca davranışlar; çevreye zarar verilmesi, bazı güvenlik görevlilerinin itilip kakılması, topluluktaki bazı kişilerin sopa ya da kesici, delici alet taşımaları, güvenlik görevlilerine yönelik imalı, iğneleyici, hakaret türünde sözel ifadelerin kullanılmasıdır. Ankete katılan jandarma ve polis birimlerinin söz konusu ortamlarda sık sık görev almaları nedeniyle verdikleri cevaplar öncelikle geçmiş yaşam deneyimlerini yansıttığı değerlendirilmektedir. Esnaf, işçi, öğrenci katılımcılardan oluşan diğer meslek grupları 5 farklı durumda güvenlik güçlerinden algıladıkları tahrik edici veya saldırganca davranışları ifade etmişlerdir. Meslek gruplarının her toplumsal ortam için ilk sıralarda algıladıkları davranışların benzerliği dikkat çekicidir. Grupların ilk sıralarda algıladıkları davranışlar; bazı güvenlik görevlileri tarafından keyfi 164engellemeler yapılması, taraflı davranılması, güvenlik görevlilerinin rahat, kararsız, dağınık tutum sergilemeleri, iletişim esnasında bazı güvenlik görevlilerince imalı, alaysı, iğneleyici ifadeler kullanılması, topluluğun liderlerinin organizatörlerinin topluluktan tecrit edilmesidir. Keyfi yapılan engellemelerin saldırganca algılanması engellenme-saldırganlık kuramı ile de tutarlıdır. 165
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is worked on whether there is any difference between aggressive attitudes perceived in different social conditions and profession groups in way of rights attributed to these attitudes. In addition, it is searched which attitudes of the police and gendarmarie charged with safety of different activities could be perceived aggressively. There are 5 sample groups consist of gendarmarie, police workers students and tradesmen and each sample group that is formed completely by men is 100 participants. In this research, a survey developed by the researcher and that have 2 different forms is used. The surveys are prepared for the security forces and other profession groups. First chapters of the two surveys consist of 16 stories with the data acquired, it is tested whether there is any difference between the groups viewing perception of aggression and right. In 2nd chapter, it is searched with attitudes of the community security forces perceive aggressively and provacative, similarly which attitudes of security forces community perceive aggressively and provacative. As a result of statistical analysis, it is detected that participants from security forces (gendarmarie, police) perceive the stories in first episode more aggressive than the other groups and think these attitudes are less right. That security forces appraise the stories primarily in way of lawfulness, question whether the actions of the actors in the stories formation of the mass are lawfull, their judging is based on scientific qualification are seen. It 166is appraised the difference between other groups could come from expressions used for describing the stories. In the 2nd chapter security guards have expressed which attitudes they find aggressive and provocative. Aggressive and provacative attitudes perceived by the safety forces (gendarmarie, police) in evey social setting; damaging the environment pushing and shaving of some security guards, carrying a cudgel, insulting expressions toward security forces. The answers of gendarmarie and police units participated the survey show their past life experience because their often on duty. Other profession groups consist of tradesmen, workers and students have expressed provocative and aggressive attitudes perceive from security forces in 5 different conditions. Similarity of the attitudes profession groups perceive initally in every social settings is interesting. The attitudes the groups initially perceive is frustration by some of security guards, behaving and acting partially, showing easy, undecided dispersed attitudes of the security forces, using allusive, mocking, caustic expressions by some of the security forces during the communication and insulting leader from the mass. Aggressivelly perceiving of frustration is coherent with the theory c l frustration-aggression. 167