NATO ve Azerbaycan
NATO and Azerbaijan
- Tez No: 141140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREL TELLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET 1980'li yılların sonlarına doğru uluslararası ortamda köklü değişiklikler ortaya çıkmış, Doğu Bloku'nun tasfiyesiyle birlikte Baü'yı da etkisinde tutan iki kutuplu düzen ortadan kalkmıştır. Soğuk Savaş döneminde Sovyet tehdidine karşı Batı'nın savunma amacıyla oluşturduğu Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) uluslararası ortamdaki bu değişikliğe paralel şekilde yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Bu süreç içerisinde Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine yönelik Kuzey Atlantik işbirliği Konseyi (KAİK) oluşturulmuş, 1994 yılında ise bu ülkelerle işbirliğini daha de geliştirilmesi amacıyla BİO programı kabul edilmiştir. Savunma örgütü niteliğini güvenlik örgütüne dönüştüren NATO'nun yemden yapılanma çalışmaları içerisinde genişleme politikaları ön planda tutulmuştur. Nitekim 1999'da Çek Qimhuriyeti, Macaristan ve Polonya'nın katılımıyla Soğuk Savaş sonrası ilk genişlemesini yapan NATO, Mart 2004'te Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Romanya, Slovakya ve Slovenya'nın katılımıyla tarihinin en büyük genişlemesini gerçeUeştirmiştir. 1991 yılında bağımsızlığım kazanan Azerbaycan dış politikasını Batı'yla bütünleşme istikametinde yürütmüştür. Bu anlamda uluslararası ve bölgesel kuruluşlarla ilişkilerini geliştiren ve birçoğunda da üyelik sıfatım kazanan Azerbaycan NATO'yla ilişkilerine büyük önem vermiştir. Önce KAİK (1997'de AAOK'a dönüşmüştür) çerçevesinde oluşturulan ilişkiler, 1994 yılında BÎO'ya katılımıyla daha da gelişmiştir. 220Genel olarak BÎO hedefleri, ordusunu NATO standartlarına getirme amacı taşıyan Azerbaycan'ın hedefleriyle ortak noktalan oluşturmaktadır. Nitekim geride kalan on yıllık zaman diliminde BÎO çerçevesinde NATO ile ilişkilerini geliştiren Azerbaycan, bunun olumlu sonuçlarım almıştır. 221
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the late eighties the international political system has undergone fundamental changes, and the bipolar international sistem has disappeared after the liquidation of the East Bloc. The North Atlantic Treaty Organisation (NATO) that was establishment for defending the member states against the Soviet threat during the Cold War period has entered into reorganisation stage in face of these changes in the international political order. In this process, the North Atlantic Cooperation Council (NACC) was launched for the Central and Eastern European countries, and Partnership for Peace (PfP) program was adopted in 1994 in order to facilitate the enhancement of cooperation with these countries. The utmost importance has been paid to the expansion policies within framework of the reorganisation of the NATO that changed its feature from defence organisation to security organisation. Indeed, having realised its first expansion stage in 1999 by integrating the Czech Republic Hungary and Poland, the NATO has accomplished the largest expansion of its history by integrating Bulgaria, Estonia, Latvia, Lithuania, Romania, Slovakia and Slovenia in March 2004. Azerbaijan has pursued a foreign policy aiming to integrate with the Western institutions after regaining her independence in 1991. In this context, in addition to improving relations with international and regional organisations and becoming full member of most of these organisations, Azerbaijan has attached a great importance to her relations with NATO. Relations established within framework of NACC (that 222was reorganised into Euro- Atlantic Partnership Council in 1997) have been strengthened further by its participation into the PfP. In general, PfP goals have the common points with purposes of the Republic of Azerbaijan, which aim to organise her armed forces in accordance with NATO standards. In fact, improving her relations with NATO during the last decade within framework of PfP, Azerbaijan has gained benefits from this participation. 223