Psikanaliz ve dini tecrübe
Psychoanalysis and religious experience
- Tez No: 141153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Dini tecrübeyi incelerken, genel olarak psikolojinin, özel olarak da din psikolojisinin görev ve sahasını iyi belirlemek lazımdır Dini tecrübe“bir kimsenin dini sahadaki düşünceleri, inançları, Tanrı hakkındaki görüşleri kısaca dini yaşantısının hepsidir. Din psikolojisi açısından önemli olan husus, tecrübenin ifade ediliş şekillerini derleyerek ”ilahi(tanrı-divine)“ hakkında felsefî bir fikir, bir bilgi edinmek değil; dini tecrübeye tanık olan kişiler için bu durumun ne ifade ettiğini; dini hayatlarındaki fonksiyonunun ne olduğunu belirlemektir. Çağdaş psikologlar ”dini tecrübe'yi,“Allah'ın alamet, işaret, tezahür ve delillerini sezgisel olarak anlama-algılama, vasıtasız-doğrudan doğruya kavrama; kutsal ve ilahi kudretle sezgisel ve duygusal ilişki kurma”olarak tanımlarlar. Bu tür tecrübeleri tam olarak aktarmak mümkün değildir ve dini tecrübe bu yönüyle şahsi bir karakter arz eder. Yüce evrensel ilke dini tecrübe hallerinde doğrudan deneyimlenebilir, Ancak yeterli bir şekilde tanımlanamaz ya da açıklanamaz. Gündelik yaşamla ilgili konular hakkında iletişim kurmak için kullandığımız dil bu konuda yetersiz kalır. İnsanlar bu deneyimin kelimelerle anlatılamayacağında hemfikirdirler. Dini tecrübenin bir an içinde olması onun en çarpıcı özelliklerinden biridir. Tanrının varlığı yakından hissedilir. Dini tecrübe dünyanın kutsal geleneklerinin kalbindeki hakikattir, böyle mutlak bir deneyim yaşayanlar, bu halin özelliklerini tanımlarken dikkate değer ölçüde hemfikirdirler. Bilim ile din arasında belirsiz bir noktada bulunan psikanaliz, din psikolojisi ile fazlaca ilgilenmiştir. Psikanaliz, yeni bakış açıları getirmiş, dini fenomene ait eski tartışma yöntemlerini irdelemiş ve bu yöntemleri dini tecrübeyi açıklayacak tarzda genişletmiştir. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz: İçerisindeki batıl inançları temizlemek isteyen bir din, psikanalizin verilerini dikkate almak durumundadır. Zira psikanaliz bu konuda dine, gereksinim duyduğu değişimi gerçekleştirmesinde yöntem olarak oldukça faydalı olacaktır. 109
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While examine the religious experience, it is necessary to determine the responsibility and topic of psychology in general and religious psychology in detail. Religious experience is the whole of one's opinions on religion beliefs and thoughts about the God, briefly the religious way of living. The important point on the side of religious psychology is not to determine a philosophical opinion about the divine, not to reach an information; but to determine what it means for those who acknowledge the religious experience and what its function is in their religious lives. The contemporary psycholohists explain the religious experience as "to percieve and comprehend the God's being, sign, manifestation and proof in terms of intuition; to conceive directly; to establish a relationship with the holy and divine in terms of intuation and emotion. It is not possible to give this kind of experience fully and with this pecularity the religious experience reveals a subjective characteristics. The God may be percieved directly in the cases of religious experience, but can not be explained or determined sufficiently. The language that we use in the daily life is inadeguate on this subject. People agree on the point that this experience is not described with language. The guality of happening in a moment is the most striking pecularity of the religious experience. In such cases, the God's being is felt closely. Religious experince is the truth in the heart of the holy trditions of the world. Those who conceive such an absolute experience attentively share the same views in describing the charecteristics of this case. The psychoanalysis, at a vague point between science and religion, deals with religious psychology at certain extend. Psychoanalysis brought new points of views, investigated the old discussion methods of the religious phenomena and widen these methods in a way to describe the religious experience. To sum up, a religion that wants to remove the superstitions should take into consideration the inputs of the psychoanalysis. Thus, psychoanalysis would help religion to materialize the transformation it needed in terms of method. 110