Kütüb-i Sitte kavramının oluşum süreci ve şöhret bulması
The Formation process and reputation of concept the Al-Kutub Al-Sitte
  1. Tez No: 141162
  2. Yazar: MUSTAFA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ÇAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Akgfil, Mustafa, Kfitfib-i Sitte Kavramının Olıısnm Süreci Ve Sehret Bıılması, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç.Dr. Kamil Çakın, 225 sı ÖZET KÜTÜB-İ SİTTE KAVRAMININ OLUŞUM SÜRECİ VE ŞÖHRET BULMASI İslam hadis literatürü, Peygamberimiz Hz. Muhammed (ş.a.v.)'in örnek sünneti (söz,fül,davranışlan) ile ilgilidir. Bu sünnetin tespiti, İslam dünyasında ilk iki yüz elli yıl süren yoğun çaba ve gayretin bir ürünüdür. Bu söz, flil ve davranışlar pek çok yazık derleme eserlerde toplanmıştır. Zaman içerisinde bunlardan altı tanesi Sünnî dünyada otorite olarak tanındı. Kütüb-i Sitte diye isimlendirilen bu altı kitap Kur'an'ın yorumu olan Hadis ilminin de temelini oluşturmuştur. Hadis tariki açısından Kütüb-i Süte dönemi de denilen üçüncü asırda pek çok hadis kitabı yazılmıştır. Bunlar içerisinde Buhârî ve Müslim'in Sahihleri, ihtiva ettikleri sağlam ve güvenilir hadisler sebebiyle büyük itibar görmüş ve iki Sahih kitap anlamına gelen“Sahîhâyn”adıyla şöhret bulmuşlardır. Aynı dönemde yazılan Ebû Dâvud, Tirmizî ve NesâS'nin Sünenteri de içine aldıktan sağlam hadisler sebebiyle bu iki kitapta birlikte mütalaa edilmiş ve bu beş kitap“Kütüb-i Hamse”(beş kitap) veya“Usûl-ü Hamse”(beş asıl kaynak) diye meşhur olmuşlardır. Daha sonra bazılarınca İmam Mâlik 'in Muvatta'ı, bazı muhaddislerce de Darimt'nin Sünen'i bunlara dâhil edilerek hepsi birlikte Kütüb-i Sitte'yi oluşturmuşlardır. Tezimizde ele almış olduğumuz bahislerde hadis literatürü içerisinde kaynak olarak referans gösterilen, müelliflerin ayrı yer ve zamanlarda h. III. asırda te'lif ettikleri altı kitabın (Kütüb-i Sitte) h. VI. yy. dan itibaren pek çok hadis alimince sahîh olarak nitelendirildiğini göstermiş bulunuyoruz. Ayrıca biz bu çatışmamızda geçmişte Kütüb-i Sitte hakkında yapılan değerlendirmelerin birer“nass”olmayıp, sadece birer uiçtihad"dan ibaret olduğu vurgusunu yapmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Akgul, Mustafa, The Formation Process And Reputation Of Concept The Al- Kutub Al-Sitte. Master's Thesis, Advisor: Assoc Prof. Kamil Çakın, 225 p. ABSTRACT THE FORMATION PROCESS AND REPUTATION OF CONCEPT THE AL-KUTUB AL-SITTE The hadith literature of Islam is concerned with the transmission of reports regarding the example (sunna) of Muhammad. These reports were the object of intense search during the first two and a half centuries of the Islamic era. They were collected into many written compilations and gradually six of these became recognized in much of the Sunni world as the most authorative ones. The 'six books* (al-kutub al-sitte), as they are called, form the basis for this investigation into the role of hadith as commentary on the Qur'an. It has been written a lot of hadith books in the third century which also called the term of al-kutub al-sitte from point qfwiew historical of hadith. It has been respected Sahih of Bukhari and Muslim among them due to whole and reliable hadiths which they contains and they have been renown with in the name ofSahihayn which means two Sahih books. It has been mentioned together with this two books due to whole and reliable hadiths which include Sunans of Abu Dawud, TirmidhS and Nasâî written in the same season and have been renown. These five books or al-usûl al-hamse (five main source) is widely known as al- kutub al-hamse, "al-usûl al-hamsen. Later by some hadith scholars added al- Muvattâ' of Malık or some added Sunan of Darımı with these addition al-Kutub al-Sitta has been existed. The topics which we held in our thesis are shown as reference in hadith literature. These six books are written in the third century according to the pertaining to the Hegira. After six century in the Hegira these books are qualified by many hadith scholars as whole. In addition in our study we tried to mention that the evaluations which was made earlier is not worship but is only an ıctıhad.