Hürriyet, Cumhuriyet ve Zaman gazetelerinde 11 Eylül 2001 Olayı haber fotoğraflarının kodlanması üzerine bir inceleme
An Analysis on 09/11/2001 news photographs coding on Hurriyet, Cumhuriyet and Zaman newspapers
- Tez No: 141161
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER AKARCALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
ÖZET Günümüzde görsellik medya aracılığıyla yoğun bir biçimde tüketilmektedir. Bu görsel yoğunluk süreci, herhangi bir olay, konu veya kişi üzerinde yaşanan krizlerin öncesinde ve sonrasında gazete ve dergilerdeki haber fotoğrafı kullanımının incelenmesini gerekli kılmaktadır. Haber fotoğrafı kullanımı basın organının ideolojik çizgisi ve gazete sahibinin çıkar ilişkileri doğrultusunda şekillenmektedir. Amaca uygun olarak üretilenlerin arasından seçme, seçilmişi işleme ve sunma süreciyle yaşama ilişkin olguları yeniden kurgulanmaktadır. Bu tez çalışması boyunca ele alman gazetelerde (Hürriyet, Cumhuriyet ve Zaman) kullanılan haber fotoğraflarının da bu tür yanılsamaları yarattıkları ve farklı içeriklerde kullanılarak egemen güç dengelerine hizmet ettikleri varsayımından hareket edilmiştir. Bu bağlamda 1 1 Eylül 2001 Olayı'na ilişkin haber fotoğraflarının Hürriyet, Cumhuriyet ve Zaman gazeteleri ekseninde örgütlü yapı içerisinde nasıl sunulduğu/kodlandığı sorgulanmıştır. Haber fotoğraflarının kurgulamasında 'dünya görüşü', 'kurumsal/örgütsel yapı' ve 'çıkar ilişkileri' belirleyici rol oynamaktadır. Bu bağlamda kullanılan haber fotoğrafları aynı olsa bile yüzey üzerinde yapılan kodlamalar doğrultusunda farklı çıkarsamalara ulaşılması mümkündür. Hürriyet, Cumhuriyet ve Zaman gazetelerinde 11 Eylül 2001 Olayı'na ilişkin olarak yer alan haber fotoğraflarının incelendiği bu tez çalışmasında elde edilen bulgular değerlendirildiğinde 'taşıyıcı yüzeyin haber fotoğrafının anlamım belirlediği' varsayımı yönünde sonuçlara ulaşılmıştır. Bu sonuçlar kullanılan haber fotoğraflarının 'sunulmak istenilene' bağlı olarak 'amaçlı' biçimde kurgulandığım ispatlamaktadır. 325
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, visuality has been being extremely consumed by media. That visual process of intensive requires evaluation of news photograph on the newspapers and magazines about any event, subject or person before and/or after crisis' s necessary. News photograph using shapes between the ideological of the press organ and relationship of the benefit of the owner. Choice among the ones which are suitable for the aim covering of the chosen one and presentation and the events concerned with the life have been reset up. It means that some news photographs for exemple in the newspapers (Hürriyet, Cumhuriyet, and Zaman) have some misunderstandings and faults so that mey serve the available power balances. In this subject it has been questioned how these kinds of news constructed in the newspapers. (Hürriyet, Cumhuriyet and Zaman) In the settings of news photographs framing, the point of the view of the world institutional and organizational structure and the relationships of benefit have been playing a significant role. In the newspapers of Hürriyet, Cumhuriyet and Zaman the articles event photographs have been evaluated and the data's have shown that they have been carrying the surface points mean of the news photos. These results prove that news photos have been being instituted depending on the one which is wanted to be presented in the way of the aim. 326