Teşebbüs kaynak planlama sistemi ve SAP R/3 kullanan imalat işletmeleri yöneticilerinin performansa ilişkin algıları
Enterprise resource planning and perceive to the performance of the manufacturing firms managers which using SAP R/3 system
- Tez No: 141166
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Küreselleşmenin sonucu olarak işletmeler, küresel pazarlarda rekabet edebilmek ve hayatta kalabilmek için farklı stratejiler uygulamak zorunda kalmışlardır. İşletmeler bu rekabet ortamında maliyetlerini minimize ve karlarım maksimize etmek için, coğrafik olarak farklı yerlerde üretim yapmakta ve farklı yerlerde dağıtım noktalan oluşturarak ayakta kalabilme mücadelesi vermektedirler. İşletmeler bu süreçte kaynakların etkin bir şekilde planlanması, kontrolü ve koordinasyonu ile ilgili problemlerle karşılaşmışlardır. Günümüzde, işletmeler bu sorunların çözümünde teşebbüs kaynak planlaması (ERP) sistemlerini kullanmaktadırlar. İşletmelerde sürekli değişen müşteri taleplerine uygun üretimin gerçekleştirilmesi, tedarik zinciri içinde yer alan tedarikçi firma, üretici firma, satıcı firma ile müşteriler arasında istenen düzeyde iletişimin sağlanması, temin sürelerinin azaltılması, faaliyetlerin etkin ve verimli bir şekilde yapılabilmesi için teşebbüs kaynak planlama sisteminin kullanılmasını gerektirmektedir. ERP, işletmenin stratejik amacı ve hedefleri doğrultusunda, müşteri taleplerim en uygun şekilde karşılayabilmek için, farklı coğrafi bölgelerde bulunan, tedarik üretim ve dağıtım kaynaklarının, en etkin ve en verimli şekilde planlanması, koordinasyonu ve kontrol edilmesi fonksiyonlarını bulunduran bir yazılım paketidir. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de ERP yazılım paketlerinden SAP R/3 'ün lojistik modüllerini kullanan imalat işletmesi yöneticilerinin performansa ilişkin algılanmn ortaya konulmasıdır. Çalışma ilk iki bölümü teori ve son bölümü uygulama olmak üzere üç bölümden meydana gelmektedir. 226Çalışmanın birinci bölümünde bilgi teknolojileri ayrıntılı bir şekilde ele alınarak, işletmelerde kullanılan bilgisayara dayalı sistemler anlatılmıştır. ikinci bölümde, teşebbüs kaynak planlama sisteminin ortaya çıkışı, gelişimi, kapsamı, fonksiyonları, avantaj ve dezavantajları ayrıntılı bir şekilde anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, ERP yazılım paketleri içinde en tanınmış ve en yaygm olarak kullanılan SAP R/3 sistemi temel alınarak, Türkiye'de bu sistemi kullanana imalat işletmesi yöneticileri arasında yapılan anket çalışmasına yer verilmiştir. Bu anket çalışmasıyla, SAP R/3 'ün lojistik modüllerini kullanan imalat işletme yöneticilerinin, sistemi kullanımı sonucunda işletmelerinin performanslarında meydana gelen değişmeleri nasıl algıladıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, yapılan anket çalışmasından elde edilen bulgular değerlendirilerek çeşitli sonuçlar elde edilmiştir. Bulunan sonuçlara göre de öneriler sunulmuştur. 227
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to the globalisation, firms have to implement different strategies to compete in global markets. In an environment of intensive competition, firms move their production facilities to alternative geopraghic areas and establish different distribution channels in order to minimize their costs and maximize their profits.During process firms face significant problems regarding! efficient planning, controlling and coordination. Enterprise resource planning (ERP) systems are adopted for solution of these problems. While firms try to meet continously varying customer demands, ERP system is need to have a high level of comminucation less lead time, more efficient and productive activities among suppliers, procuders, traders and customers. ERP is a software consisting of functions contrubiting an efficient and productive planning, controlling and coordinating among supply, production and distribution channels to meet customers needs for objectives of the firm. The main goal of this study is simply to highlight the managers' opinions and observations about performance of SAP R/3 that is one of Enterprise Research Planning (ERP) software in Turkey. The study consist of three section.. The first, two sections are about theory and the last section is about a field study. In the first section, information technology is analyzed comprehensively and all computer-based systems used in companies are explained. In the second section, the history, scope, functions, advantages and disadvantages of ERP system are comprehensively explained. 228In the last section, a survey conducting SAP R/3 systems users in Turkey is analyzed. In this survey, how logistic model of SAP R/3 affects companies performances and how managers perceive these performances are determined. Finally, some practical suggestion have been made in light of the results achieved in the study. 229