Toprak Mahsulleri Ofisi personelinin eğitim konusundaki görüşleri, önem verdikleri konular ve eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 4535
  2. Yazar: AYCAN CELAYİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
OZETT Bu araştırma bir Kamu İktisadi Teşebbüsü (KÎT) olan TMO (Toprak Mahsulle ri Ofisi) Genel Müdürlüğü personelinin hizmet içi eğitim konusundaki gö rüşlerini, görev alanları ile ilgili olarak önem verdikleri konuları ve eğitim ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri bu amaçları gerçekleştirecek olan bir anket ile toplanmıştır. Anket tüm kuruma dağıtılmış, gelen anketlerden 1317 adedi örneklem olarak araştırma kapsamına alınmıştır. Dört bölümden oluşan an kette kişisel bilgiler, eğitim ve hizmet içi eğitim konusundaki görüşler, görev alanları ile ilgili önem verilen konular ve öneriler yer almakta dır..Anketler kodlanarak, bilgi işlem makinalarında değerlendirilmiştir. Veriler yüzde olarak belirtilmiş, aritmetik ortalamaları bulunmuş, yüzde oranları arasında“t”testi yapılmış, iki soru için de derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır; 1- TMO'nde çalışan personel, eğitim ve hizmet içi eğitim konusunda ki görüşlere oldukça yüksek oranda katılım göstermiştir. 2- Personelin eğitim ve hizmet içi eğitim konusundaki görüşlere ka tılım oranları ile çalıştıkları birim, cinsiyet, yaş ve öğrenim durumla rı arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Personelin memuriyetteki toplam hizmet süresi ve TMO'ndeki toplam hizmet süresi arasında eğitim ile ilgi li görüşlere katılma oranları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. 3- Personel, görev alanları ile ilgili olarak, sosyal ve idari ko nularda ilk önem sırasını personelin görev, yetki ve sorumluluklarına ıııinsan ilişkilerine, en son önem sırasını yabancı dil konularına vermiş tir. Alım ve muhafaza konularında; ilk önem sırasını depolama ve muhafa za, en son önem sırasını haşhaş konuları almıştır. îç ve dış ticaret ko nularında ise ilk önem sırasını nakliyat işleri, son önem sırasını iç ve dış ticaret işlemleri, muhasebe konularında; ilk önem sırasını tatbi ki muhasebe, en az önemi kambiyo ve akreditif, teknik konularda; ilk önem sırasını iş güvenliği, son önem sırasını teknik resim konuları almıştır. 4- Personelde bulunan, görevleri ile ilgili eksikliklerin giderile bilmesi için öneriler arasında hizmet içi eğitim programları düzenlenme si görüşü ilk sırada yer almaktadır. 5- Çalışılan işte verimliliğin artırılabilmesi konusunda ilk sırayı“ekonomik ve sosyal olanaklar sağlanarak”görüşü almıştır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMAK5T The purpose of the research is, to determine the opinions about the in- service training, subjects of importance in the areas of study and the needs for the education of the personnel of TMO (Grain and Opiates Board) one of the Government Enterprises. The research data was collected by a quentionnaire, distributed to all branches of TMO. Among these questionnaires, 1317 were taken as samples for the research. This question survey consisted of four parts as; personal information, the views about the in-service training and education in gene ral, subjects of importance in the fields of study and proposals, respecti vely. Answers were coded and executed throughout computers. Results were obtained as percentages; arithmetic means were calculated,“t”test was carried out among and a scale of graduation was used to achieve a final conclusion. The results of the study are as follows; 1- The TMO personnel joined in the proposals on the in-service training and education in general. 2- Seme differences were observed between the ratios joining in the views about the in-service training and education in general, and job opportunities, sex, age and education level, while no differences were observed between the personnel's total businees life and the businees life in TMO. 3- The answers given, the primary importance in the social and administrative subjects, to the positions and authorities held, respon sibilities, human relations and the final importance to the foreign vlanguage education. In the receiving and stocking subjects, the first importance was given to storing and keeping and the least importance was given to the popy trade. In the import and export subjects, the most importance was given to transportation, and the least importance was given to the import and export processes, while, executive accoun ting has the first, and, excharge and accreditives has the last step, respectively in the accounting subjects. Finally, job-security and drafting took the first and second steps in technical subjects. 4- Among the proposals for the elimination of the inefficiency of the TMO personnel, scheduling of in-service training programs, takes the first importance. 5- First step to achieve the work-efficiency was concluded as“having better social and economical facilities”. VI