Avrupa Birliği'nde lobicilik
Lobbying in the European Union
- Tez No: 141214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
112 ÖZET Lobilerin Avrupa Birliği'nin karar alma mekanizmasındaki rolünü, AB düzeyinde gerçekleştirilen lobiciliğin temel unsurlarını ve AB kurumlarında lobi faaliyetlerinin gerçekleşme yollarını ele alan bu çalışmada, literatür taramasına dayalı bir araştırma yöntemi benimsenmiştir. AB düzeyinde yapılan lobiciliğin anlaşılabilmesi için öncelikle lobi, baskı grubu ve çıkar grubu kavramları, lobiciliğin genel özellikleri, kullandığı yöntem ve teknikler üzerinde durulmuştur. AB karar alma mekanizmasında yer alan kurumların, bu mekanizma içindeki görevlerinin ana hatları ile anlatıldığı bölümün ardından, AB'de lobiciliğin yeri, kurumlar ile lobiciler arasındaki ilişkiler, Brüksel'de lobiciliğin yollan ve düzenlenmesi konulan incelenmiştir. AB'de lobiciliğin, yoğunluğu giderek artan bir faaliyet olduğu ve büyük bir sektör haline geldiği konusunda geniş bir konsensüs bulunmaktadır. Bu çalışmada AB'de lobiciliğin karar alma sürecindeki rolü ve bu sürece hangi yollarla dahil olduğu araştınlmıştır. Varılan sonuç, lobiciliğin AB karar alma sürecinde üstlendiği fonksiyonlar sebebiyle temel ve vazgeçilmez bir unsur olduğudur.
Özet (Çeviri)
113 ABSTRACT This study, in which the role of the lobbies in the EU decision-making process, the basics of the lobbying at the EU level and the lobbying activities in the EU institutions are covered, is based on the literature survey research method. The concepts of lobby, pressure groups and interest groups, the general characteristics of lobbying, the adopted methods and techniques have been emphasized in order to provide a better understanding of the idea of“lobbying”at the EU level. Following the chapter, in which the institutions themselves and their functions in the EU decision-making mechanism are enclosed, issues of the importance of lobbying in EU, the relations between the institutions and lobbyists, ways of lobbying and how lobbying is regulated have been examined. In EU, there lies a consensus that the lobbying activities are becoming more and more intensive each day and that it has become a sector. In this study, the role of lobbying in the EU decision-making process and how it was merged to this mentioned process has been researched. The result is that lobbying, given the functions it undertakes in the EU decision-making process is an indispensable component.