Lojistik dış kaynak kullanımında güven faktörü -Türkiye uygulaması-
Trust factor in logistics outsourcing -Application in Turkey-
  1. Tez No: 141215
  2. Yazar: ÖZNUR YURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
TEZ OZETI Günümüzde, rekabetçi avantaj elde edebilmek büyük ölçüde lojistik yönetiminin etkinliğine bağlıdır. Genellikle lojistik faaliyetler, işletmelerin temel yetenekleri arasında yer almamaktadır. Bu sebeple, işletmeler lojistik faaliyetlerini lojistik hizmet sağlayıcılardan temin etmektedirler. Lojisitk hizmet sağlaycılarm faaliyetleri, Türkiye'de lojistik sektörünün gelişimini sağlamaktadır. Lojistik hizmet sağlayıcılar ve müşterileri arasındaki ilişkiler büyük bir öneme sahiptir. Güvenin, bu ilişkileri etkileyen temel faktör olduğu düşünülmüştür. Bu tez ile, lojistik dış kaynak kullanımı ilişkilerinde güveni etkileyen ve güvenin sonucu olarak ortaya çıkan faktörler araştırılmıştır. Türkiye'de faaliyet gösteren işletmeler arasında yapılan anket çalışmasından elde edilen sonuçlar ile, 3. parti lojistik firması ve bu firmanın müşterileri arsındaki ilişkide güven faktörü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OF THE THESIS Today, gaining competitive advantage is largely dependent on the effectiveness of the logistics management. Generally, logistics functions are not the core competencies of businesses. Thus, companies tend to outsource their logistics activities from logistics service providers. Logistics service providers' activities develop the logistics sector in Turkey. The relationship between logistics service providers and their customers has great importance. It is considered that the trust is essential factor that affects these relationships. This thesis explores the factors that affect trust and the consequences of trust within the logistics outsourcing relationships. The factor of trust within the relationships between 3th party logistics firms and their customers is examined through the results obtained from a survey study of companies in Turkey.