IMS/VS ve CICS/VS yazılımları kullanılarak satın alma ve siparişler sisteminin oluşturulması
Purchase and orders system with IMS/VS and CICS/VS
  1. Tez No: 14122
  2. Yazar: L.EVRİM YETİŞMİŞ(ÜRETÜRK)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MİTHAT UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
. ÖZET Tezin konusunu oluşturan“Satan Alma ve Siparişler Sistemi”, bir şirketin ihtiyacı olan her türlü malzeme, alet, bina, arazi, teknik ve idari hizmetler 'in satın alınabilmesi için yapılacak tüm işlemleri yönetir. Bu sistem gerçekte“Üretim Kontrol Sistemi”nin bir alt sistemidir. Dolayısıyla üretim Kontrol Sistemi“ nin diğer alt sistemleri ile bağlantılı olarak çalışmak zorundadır. Yapılan her işlemde, diğer sistemlerle olan bağlantılar, kontrol edilerek, bir hataya olanak tanınmamaktadır. Bu sistemin işletiminde kullanılan ana yapı, bir ”Veri Tabanı Sistemi"dir. Veri Tabanı tüm Satın Alma ve Sipariş İşlemlerini en etkin biçimde yürütecek şekilde tasarlanmıştır ve girilen bilgilere çok hızlı şekilde erişilebilmeyi sağlayacak erişim yön temi seçilmiştir. Kullanıcıların bilgileri en iyi ve doğru bir biçimde girmelerini sağlamak için hazırlanmış ekranlarda, hatalı bir bilgi girilip girilmediği kontrol edilerek, uyarılar verdirilmiştir. Yukarıda sıralanan işleri yapabilmek için IMS/VS Veri Tabanı Yapısı,. CICS/VS ve VS COBOL II ile etkileşimli olarak kullanılmış tır. IMS /VS Veri Tabanı ve CICS/VS Sistemi hakkında geniş bilgiler tezin ilgili bölümlerinde anlatılmıştır. -x-
Özet (Çeviri)
SUMMARY PURCHASE AND ORDERS SYSTEM WITH IMS/VS AND CICS/VS This work, contains Purchase and Orders System Procedures in Production Control System Main Procedures- Purchase and Orders System have a relationship other systems of Production Control System. It controls - all conditions and it doesn't permit any error conditions. For example? any departmant wants a material, but there isn't this material in Production Control System. So.., this departmant can't want this material. The objectives of purchasing' or ordering are to obtain the required quantity of material by the date specified, at the lowest possible price consistent with required quality level. This Purchase and Orders System, provides fast purchase and order procedures. And the company provides earnings from this positions. The main skeleton in this system is a data base system. IMS/VS Data Base System can be used for this system and CICS/VS and VS COBOL II can be used with IMS/VS Data Base System for this exercise. IMS/VS Data Base is a hierarcial data base. In IMS/VS, a record is stored and accessed in a hierarchy. A hierarchy shows how each piece of data in a record relates to other pieces of data in the record. II-B/VS connects the pieces of information in a data base record by defining the relationships between the pieces of information that relate to the same subject; the result of this is a data base hierarchy. The hierarchy shows how each piece of information is related to other pieces of information in the record. Each piece of data is called a segment in the hierarchy (For example in figure 1-1; Hasta, Hastalık and others are segments). Each segment contains one or more fields of informa tion. In figure 1-1; Hasta segment in the example data base is called the root segment. The segment below the root segment are called dependents or children of the root. A Data Base record is a root segment occurence and all of its dependents. Each Data Base record has only one root segment occurence, but it may have several occurences at lower levels. -xi-IMS/VS uses two kinds of control blocks to make it possible for application programs to be independent of the way in which you store the data in the data base (For information on this subject, see Chapter 1). Because an application program process only the segments in a data base the it requires, you can change the format of a segment that a program doesn't process without changing the program. A program if affected only by the segments that it accesses. To process the information in the data base, your applica tion program communicates with IMS/VS in three ways.. Passing Control. Communicationg Processing Requests. Exchanging Information with DL/I (For information on this subject, see Chapter 1). To access a data base record, a program must first access to root of the record. Each program will access root segment, directly or sequentially or both. The segments within the data base record are the dependents of the root segment, each program will access the segments within each data base record, directly or sequentially ör both. It's important to note the distinction between accessing a data base record and accessing segments within the record. A program could access data base records sequentially but once within a record, the program might access the segments directly. The advantage of direct access processing is that you can get good results for both direct and sequential processing. Direct access means that by using a randomizing routine or an index. DL/I can find any data base record that you want, regardless of the sequence of data base records in the data base- DL/I has two direct access methods.. The Hierarchical Direct Access Method (HDAM). The Hierarchical Indexed Direct Access Method (HIDAM) In Purchase and Orders System Data Bases, can used Hierarchical Indexed Direct Access Method (HIDAM) Data Bases. -xix-HIDAM has an index to help it provide direct processing of root segment. The specific requirements that it satisfies are :. Direct and sequential access of records by their root keys. Direct access of paths of dependents. Adding new data base records and new segments. Deleting data base records and segments. HIDAM can answer most processing requirements that involve an even mixture of direct and sequential processing, a situation in which it's not very efficent is sequential access of dependents. For root segment, a HIDAM data base :. Initially loads them in key sequence. Can store new root segments wherever there's space. Uses an index to locate a root that you request and identify by supplying the root's key value. For dependent segment, a HIDAM data base :. Can store segment anywhere, preferably fairly close together. Chains all segments of a data base record together with pointers. HIDAM can loses two data bases : One, the primary data base holds the data, and the other is an index data base. The index data base contains entries for all of the root segments in order by their key fields. For each key entry, the index data base contains the address of the root segment in the primary data base. When you access a root, you supply the key to the root.. ?..v HIDAM looks the key up in the index to find the address of the root, then goes to the primary data base to find the root. HIDAM chains dependent segments together so when you access a dependent segment, HIDAM uses the pointer in one segment to* locate the next segment in the hierarchy. -xxix-When you process data base records directly, HIDAM locates the root throught the index, then locates the segments from the root. HIDAM locates dependents throught pointers. If you are going to process data base records sequentially, you can specify some special pointers in the DBD for the data base so that DL/I doesn't have to go to the index to locate the next root segment. These pointers chain the roots together. If you don't chains roots together, HIDAM always goes to the index to locate a root segment. When you process data base records sequentially, HIDAM accesses roots in key sequence in the index. This only applies to sequential processing; if you want to access a root segment directly, HIDAM uses the index, and not pointers in other root segments, to find the root segment you've requested. In this work; there are two HIDAM Data Base. First, Purchase Data Base and the other Order Data Base. In Purchase Data Base, there are a lot of purchase data. Some of them for example, purhase request number, purchase request date, origi nator, delivery of point, material code, unit price, quantity, change number (before order), seller code, etc. In Order Data Base, there are a lot of order data. Some of them for example, Order number, order date, change number (After Order), Change Description, other change information, material, unit price, quantity, etc. Both of them have a relationship between them, Order Data Base contains a segment that has information about some. purchase data like root segment's key of Purchase Data Base. And both of order and purchase data bases have a relation ship between other Production Control System's Data Bases. These are Seller data Base and Part Data Base. For example; in Purchase Data Base have some Seller Informations. There are Seller number, Seller material code, etc in Purchase Data Base. In Orders Date base have some Seller Informations too. There are Seller number, seller address code, seller material code, tec In Orders Data Base (For information on this subject, see Chapter 5,6). There are security for both of two data base. This secu rity can use for some important transaction (for CICS programs) and some important batch programs. Browse and list programs haven't got security. All users can use this programs. But add, update and delete programs have got security. And all users can't use this programs. Only qualified users can run this transaction or batch programs. -xxv-RACF facilities can contains this security. If computer system haven1 t got RACF facilities, there aren't security. DL/I calls used for data base processing. The program issues DL/I calls to read and update information from data base (For information this subject, see Chapter 4). As a result, if the Purchase and Order System can use, a lot of process can be fast. A lot of Purchase and order process can be correct. Errors can be minimum. Production can be correct so the company provides earnings from this position. -xv-