Scalar and vector probabilistic seismic risk assessment procedures and their implementation for a simplified mid-rise rc tunnel form building
Basitleştirilmiş orta katlı tünel kalıp betonarme bina için skaler ve vektör olasılıklı sismik risk değerlendirme prosedürleri ve uygulaması
- Tez No: 687600
- Danışmanlar: PROF. DR. DEDE SİNAN AKKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez olasılıklı sismik risk değerlendirmenin çeşitli skaler ve vektörel yöntemlerini uygulamaktadır. Uygulanan yöntemler, yer hareket kayıtlarının ölçeklendirilmesi ve seçimi yöntemi ile yer hareketinin şiddetinin göstergesi olarak kullanılan ana şiddet ölçeğine (IM) göre farklılık göstermektedir. İki tane farklı yer hareket kayıtlarının ölçeklendirilmesi ve seçimi yöntemi kullanılmaktadır; şerit ölçekledirilmesi ve bulut ölçeklendirilmesi. İki tane farklı kayıt ölçeklendirme yönteminin kavramsal farkları ve risk sonuçlarına etkileri sunulup tartışıldı. Kullanılan skaler şiddet ölçekleri (IM) temel mod periyottaki spektral ivme (𝑆𝐴ሺ𝑇ଵሻ) ve iki tane farklı ağırlıklı ortalama spektral ivme'dir. Ağırlıklı ortalama spektral ivme bu tezde geliştirilen ve sunulan yeni bir skaler şidder ölçeğidir (IM). Binanın yoğun olarak akma davranışı gösterdiği yer hareketlerinin yüksek şiddet seviyelerinde iyi bir yapısal cevap tahmin değişkeni olduğunu gösterildi. Ağırlıklı ortalama spectral ivme analiste farklı peryotlardaki spektral ivmelere yapısal cevabına beklenen etkilerine göre farklı ağırlıklar atamasına olanak sağlamaktadır. Üç farklı şiddet ölçeği kullanarak yer hareket kayıtlarının seçimi için kullanılan koşullu spektrumlar geliştirildi. Çok-değişkenli normal dağılımları kullanışlı matematiksel bir araç olarak sunuldu ve tezin içerisinde çeşitli amaçlar için kullanıldı (koşullu spektrumlar, vektör şiddet ölçekli deprem tehlikesi, yapısal cevap modellenmesi, vs.). Yapısal analiz dataları kullanarak yapısal modelleme için maksimum olasılık hesaba (maximum likelihood estimation) dayanarak yeni bir yöntem geliştirildi.
Özet (Çeviri)
This thesis implements various scalar and vector methods of probabilistic seismic risk assessment. Methods implemented differ by type of scaling and selection of ground motion records as well as by primary scalar intensity measure (IM) used as ground motion intensity metric. Two different ground motion scaling and selection methods are used, namely stripe scaling and cloud scaling. Conceptual differences between stripe scaling and cloud scaling as well as the differences they produce in risk assessment results are presented and discussed. Different scalar ground motion intensity measures used are fundamental period spectral acceleration (𝑆𝐴ሺ𝑇ଵሻ) and two distinct weighted average spectral accelerations. Weighted average spectral acceleration is a novel intensity measure developed and presented within this thesis. It is shown to be a good predictor of structural response at high intensity levels where structure undergoes intense yielding. Weighted average spectral acceleration enables analyst to set weights to contributions of spectral accelerations at different periods according to their expected importance to structural response. Conditional spectra for ground motion selection are developed for all three considered scalar IMs. Multivariate normal distributions are presented as useful mathematical tools and they are used for various purposes throughout this thesis (conditional spectra, vector IM hazard, structural response modeling, etc.). Maximum likelihood estimation (MLE) based method is also developed for estimation of parameters used for modeling structural response using structural analyses data.