Avrupa topluluğu ve Türk rekabet politikasında münhasır dikey anlaşmalar
Exclusive vertical agreements in European Union and Turkish competition
- Tez No: 141222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
ÖZET Dikey anlaşmalara yönelik rekabet politikasında son dönemde etkili olan esnek ve ılımlı yaklaşım, dikey anlaşmaların ekonomik analizi neticesinde varılan sonuçların bir ürünüdür. Yapılan çalışmalar, dikey anlaşmaların rekabeti arttırıcı ve azaltıcı yönlerinin varlığım ortaya koyarken, söz konusu anlaşma türünün teorik olarak tek bir çatı altında olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilemeyeceği sonucunu da beraberinde getirmiştir. Alıcı ya da sağlayıcı üzerine yüklenilen; belirli bir mal ya da hizmetin alım, satım veya yemden satımında yalnızca anlaşmanın diğer tarafı ile iş yapma yükümlülüğünün ana unsur olduğu münhasır dikey anlaşmaların, piyasanın yoğunlaşma derecesine bağlı olarak rekabeti hissedilir derecede olumsuz etkileme potansiyeli, diğer dikey anlaşmalara kıyasla daha yüksektir. Bu açıdan, münhasır dikey anlaşmaların bahsedilen rekabeti kısıtlayıcı etkileri ile etkinlik arttırıcı yönlerini dengeye getiren bir politika, ekonomik yaklaşımın bir gereğidir. Dikey anlaşmalara ilişkin teorik boyutta gözlemlenen yukarıdaki gelişmeler, AT rekabet politikasında da yansıma bulmuştur. Özellikle ekonomik yaklaşımın, 2790/1999 Sayılı Komisyon Tüzüğü ile birlikte dikey anlaşmalara ilişkin AT rekabet politikasında önemli değişiklikler yarattığı görülmektedir. AT rekabet politikasının dikey anlaşmalar kanadında gözlemlenen bu önemli değişim, Türk rekabet politikasını da etkilemiştir. Rekabet Kurulu tarafından kabuledilen“2002/2 Sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği”söz konusu etkinin en önemli göstergesidir. Tezimizin birinci bölümünde esas olarak, dikey anlaşmaların ekonomik etkilerini ortaya koyan teorik değerlendirilmeye yer verilmiştir. Aynı zamanda“münhasır dikey anlaşma”kavramının ana unsurları, kapsamı ve türleri de belirlenmiştir. İkinci bölümde Roma Antlaşması'nın 81 ve 82 nci maddelerinin unsurları, dikey anlaşmalar ve özellikle münhasır dikey anlaşmalar açısından ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, dikey anlaşmalara ilişkin AT ve Türk rekabet politikalarındaki son gelişmeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Moderate and flexible competititon policy in recent years towards vertical agreements is a result of economic analysis of the vertical agreements. Studies have revealed not only the pro-competitive and anti-competitive effects of the vertical agreements but also the conclusion that this type of agreement couldn't evaluate completely positive or negative in theory. Depending on the market concentration, potential anticompetitive effect of the exclusive vertical agreements which are based on an obligation which makes the buyer or supplier deal with only the other part of the agreement in purchasing, selling and reselling is higher than other type of vertical agreements. From this perspective a policy balancing the pro-effective and anti-competitive effects of the vertical agreements is a necessity of economic approach. The above mentioned theoretic developments have been reflected in EC Competition Policy too. Along with Commission Regulation No: 2790/1999, economic approach has altered EC Competition Policy on vertical agreements. This important change observed in the vertical agreements dimension of EC Competition Policy affected Turkish Competition Policy as well.“2002/2 Sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği”accepted by Turkish Competition Board indicates this effect expressly. 332In the first part of our thesis, theoretic evaluation which puts the economic effects of the vertical agreements is examined essentially. Also scope, principal components and types of the exclusive vertical agreements are determined. The second part of our thesis is devoted to examination of article 81 and 82 of the EC Treaty in respect of vertical agreements and specially exclusive vertical agreements. In the third part of our thesis, last developments on vertical agreements in the EC and Turkish Competition Policy are examined. 333