Türkiye'de medya gruplarının internet alanındaki yatırımları: Doğan Grubu örnek olayı
Investments of media groups in the field of internet in Turkey: The case of Doğan Group
- Tez No: 141225
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET 1970'lerden itibaren ortaya çıkan sayısallaşma ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler iletişim ağlarının değişiminin temel nedenlerinden biri olmuştur. Sayısallaşma ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerle birlikte kitle iletişimi ile noktadan noktaya iletişim arasındaki ayrım aşınmaya başlamış ve yeni iletişim teknolojileri olarak adlandırılan alan doğmuştur. Son dönemlerde yeni iletişim teknolojilerini ve iletişim altyapılarında meydana gelen değişimleri analiz etmek için en çok kullanılan kavramlardan biri olarak karşımıza yöndeşme çıkmaktadır. Sayısallaşma ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerle birlikte oluşan teknolojik yöndeşme, her türlü enformasyonun aynı altyapı üzerinden taşınabilmesinin olanaklı hale gelmesini sağlamıştır. Teknolojik yöndeşmeler sonucu oluşan yeni hizmetler, iletişim sektöründen ve sektör dışından aktörler için yeni birer ticari alan olarak belirmiş ve sektörel yakınlaşmalar ve iletişim sektöründe yeniden yapılanmalar yaşanmaya başlamıştır. Türkiye'de de dünyadaki eğilime paralel bir şekilde yeni medya özellikle de internet, pek çok aktör için yeni bir ticari faaliyet alanı olarak belirmiştir. Bu aktörler tarafından gerçekleştirilen internet yatırımları yöndeşmenin yaratması beklenen ticari kazanım çerçevesinde yapılan yatırımlar olmuştur. Hem servis sağlayıcılık hem de içerik üretimi alanlarında gerçekleşen internet yatırımlarının büyük karlar getirmesi beklenmiş ve dünyadaki iş modelleri aynen alınarak Türkiye'de uygulanmaya çalışılmıştır. Ancak Türkiye'de yöndeşme beklentileri çerçevesinde gerçekleştirilen internet yatırımları beklendiği kadar karlı bir alan olmamış; bazı aktörler alandan çekilirken bazıları da yatırımlarının bir kısmını tasfiye ederek stratejilerin değiştirmek zorunda kalmıştır. Özellikle internet içeriği alanında yapılan yatırımlar aktörlerin beklentilerin karşılamamıştır. Türkiye'de internet alanında yaşanan bu gelişmeler yöndeşme yaklaşımının önermeleri için Türkiye'de şartların henüz olgunlaşmadığını göstermektedir. Gerçekleştirilen internet yatırımları yöndeşme yaklaşımından ziyade 1980'lerde başlayan, 1990'larda daha da hız kazanan ticarileşme ve medyada tekelleşme yaklaşımı ile açıklanabilir. Yapılan yatırımların zarar etmesine rağmen bazı grupların alandan tamamen çekilmemeleri ve yeni yatırımlar gerçekleştirmeleri bu durumun en somut göstergesi olarak düşünülebilir. 195
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The digitization and the evolvements in computer technology that emerged in 1970's were among the main reasons of transformations in communication networks. With these two factors, the discrimination between mass communication and point to point communication began to fade and a new field named as ICT was born. Lately, most frequently used notion to analyze ICT and the changes in communication infrastructures seems to be convergence. Technologic convergence born with the digitization and the evolvements in computer technology made it possible to transmit all kinds of information through the same infrastructure. New services that emerged as the consequences of technologic convergence appeared as a new commercial arena for actors both from in and outside the communications sector and sectoral convergence and new organization models began to be experienced. Parallel to the world trend, new media, especially Internet, appeared as a new commercial activity platform in Turkey too. Investments in Internet which were conducted by these new actors, were investments realized compatible with the picture foreseen as the commercial benefit of the convergence. Internet investments held in both service provision and content production were supposed to generate great profit and the business models of the world were copied and tried to be applied in Turkey. But in Turkey, internet investments conducted in accordance with the convergence expectations didn't turn out to be as profitable as they were thought to be, so some actors retrieved from the arena while others abandoned part of their investments and were forced to change their strategies. Especially investments in the field of Internet content failed to fulfill the expectations of the actors. These events lived in the Internet area in Turkey shows that the conditions are not still set for the thesis of convergence theory. Rather than convergence theory, realized Internet investments can be attributed to the commercialization and monopolization in media, a theory emerged in 1980's and gained pace in 1990's. Some groups' not retrieving completely from the field and realizing new investments can be thought as the most solid indication of this situation. 196