Yeniden yapılandırma sürecinde oluşan örgütsel çatışmaların çözümünde iletişim: X proje direktörlüğüne yönelik bir uygulama
Communication as a tool for resolving organizational conflict during reorganization period
  1. Tez No: 141224
  2. Yazar: YÖNTEM ÖSKİPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Günümüz dünyasını özetleyen en önemli ve en belirleyici özellik değişimdir. Herşey büyük bir hızla değişmekte: ülkeler, sınırlar, yönetimler, iletişim araçları, iletişim şekilleri, iş dünyası, çevremiz, alışkanlıklar, hukuk, iş yapma şekilleri, kültürler, yapılar, normlar, fikirler, insan ilişkileri tüketim alışkanlıkları, üretim yapılan. Kısacası artık değişmeyen tek şey değişim olarak kabul edilmektedir. Dünyadaki ve Türkiyedeki hızlı değişim sürecinin sonucu olarak, yeni bir yapılanma ortaya çıkmıştır, bundan sonra hiçbirşey aynı olmayacaktır. Bu değişimden en çok etkilenenlerden birinin de iş dünyası olacağı muhakkaktır. Artık yöneticiler (ülke veya örgüt) son derece dinamik ve hızla değişen iş çevresindeki zorluklarla başedebilecek yeteneklere sahip olmak zorundadırlar. Bu yeni yapılanmanın bir sonucu olarak örgüt yapılan ve yönetim şekilleri değişmeliydi. Özellikle son 20-30 yıldır işletme alanında da büyük değişimler oldu. Hızlı değişime uyum sağlamak için örgütler eski, mekanik, esnek olmayan yönetim şekillerini bir tarafa bırakıp daha esnek, organik ve değişime hızla uyum sağlayabilen yapılara geçmek zorundaydılar. Artık hızla değişen dünyada örgüt yapılannm ve örgüt kültürlerinin bu değişimle başa çıkabilecek esneklikte olması gerekiyordu. Bu yüzden dünyadaki yönetim kuramlan kronolojik sırayla incelenerek yönetim anlayışında değişimin yönü tespit edilmiştir. Örgütlerde klasik, bürokratik, hantal, mekanik yapılann yerini artık organik, esnek yapılar aldığı görülmüştür. Araştırmamızda bir kamu iktisadi teşebbüsü statüsünde bulunanA.Ş bünyesinde, Uluslararası Ham Petrol Boru Hattı inşaasmm Türkiye kısmının inşası için kurulan ( X ProjeDirektörlüğü ) içerisinde oluşan kurumsal çatışma ve kurum içi iletişim aksaklıklarının örgütteki yönetim anlayışı ile ilişkisi araştırılmaktadır. X Proje Direktörlüğü bünyesinde yapılan anketle kurumdaki yönetim anlayışı ve çatışma ve iletişim aksaklıklarının kaynaklan tespit edilmiştir. Bunun sonucu olarak mevcut yapılanma klasik ve bürokratik olarak tespit edilmiştir. Daha sonra sorunların kaynağı olan klasik yapılanma ve onun iletişim yapısı mercek altına yatırılmıştır. Buna ek olarak X Proje Direktörlüğündeki Matris örgüt yapılanması incelenerek, bunun doğurduğu iletişim aksaklıkları ve çatışmalar da ortaya konmuştur. Matris yapılanma ile klasik yönetim anlayışı arasındaki uyuşmazlıklar ortaya konarak matris yapılanmanın neden başarısız olduğu ortaya konulmuştur. En son olarak araştırmada varılan sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Çatışmaların ve iletişim aksaklıklarının kaynağı olan Klasik Yönetim anlayışı yerine, ihtiyaçları karşılayacak olumlu bir iletişim iklimi kurarak çatışmayı en aza indireceği düşünülen ve dünyada yönetim anlayışları arasında önemli yeri olan bir yönetim anlayışının gerekliliğinin altı çizilmiştir. u
Özet (Çeviri)
SUMMARY Virtually everyone would agree that we live in a dynamic and rapidly changing world. While some might argue that change is nothing new, others would suggest that we are now experiencing hyperchange. Hyperchange involves changes that come more quickly, are more dramatic, complex, and unpredictable, and have a more significant impact on the way organizations are managed. Further, and most importantly, the success both of an organization and of individual managers is often dependent upon their ability to respond to change. Change in the world effect the way organizations managed. To survive in today's dynamic environment organizations must be more flexible to respond changes. The change in management models is towards bureaucratic, mechanic designs to more flexible, organic designs. Addition to that in today's modern management models communication plays an important role in the way of an successful organization. The aims of this research are to find how management models, organizational designs used in a company causes organizational conflicts and communication failures. Especially we are interested in governmental organizations which are mostly in the effect of bureaucratic, classic management models. Do they face organizational conflicts and internal communication failures resulting from their management styles? IllIn the first part we try to highlight the aim and boundaries of our research and try to mention the importance of the subject and our research. In the 4th chapter, related researches are placed about management models. There are many theories about the nature of the organizations. In our research we identify seven theoretical perspectives which are presented chronologically, each in its historical context on organizational behavior Classical Theory emphasizes formal, hierarchical channels of organization to provide members with directions and job instructions. The human relations/human resources perspective emphasizes the development of informal social communication in organizations to help satisfy the needs of organization members. The social systems theory emphasizes the role of communication between the organization and its environment and among functional components of the organization to promote coordination efforts. Weick's model emphasizes the role of human communication in interpreting and responding to challenging information inputs as well as in preserving organizational know-how. The organizational culture perspective emphasizes the ways in which communication binds members together in shared interpretations of reality. Also in this chapter we try to analyze the organizational conflict. The models about conflicts, types of organizational conflicts and sources of organizational conflicts. 112In the 5th chapter, as a conclusion of book and article researches we form a theoritical frame and hypothesises to be tested. We had to main hypothesis in our study which are:. Organizational Conflicts and internal communication failures are related with classical management model in X Project Directorate.. Organizational Conflicts and internal communication failures are related with organizational matrix design formed in X Project Directorate. In our research to test our hypothesis we apply a survey in X project Directorate which is formed for the construction of a pipeline under theA.Ş which is a state organization. The population of this research is totally 500 worker working for X Project Directorate. The survey is sent to 150 workers in this organization but only 107 of them is taken in to consideration. In the conclusion part with the light of the survey results advices were try to be given. For decreasing organizational conflicts and communication failures instead of classic management models, modern management models which gives utmost importance on the organizational communication and which form an flexible, organic and fast responding, must be used in X Project Directorate. 113