Türkiye basınında Avrupa Birliği'ne adaylık süreci
Candidacy period to European Union on Turkish newspapers
  1. Tez No: 141268
  2. Yazar: TAYLAN KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
KOÇ, Taylan, Türkiye Basınında Avrupa Birliği'ne Adaylık Süreci, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd. Doç. Dr. M. Nail ALKAN, 294 s. ÖZET Bu çalışmanın temel konusu; Türkiye basınında, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylığının kabul edildiği Aralık 1999 tarihinden itibaren, 2003 yılı sonuna kadar Avrupa Birliği ile ilgili konularda yazılan köşe yazılarının dönemlerine ayrılarak değerlendirilmesidir. Çalışmada, Türkiye basınının Avrupa Birliği'ne bakışının ve Türkiye'nin AB 'ye adaylığının kabul edilmesinden sonra Türkiye basınındaki tutumun gelişim şeklinin ele alınıp değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Türkiye basınını temsilen üç gazete örnekleme dahil edilmiştir: Cumhuriyet, Radikal, Zaman. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylığı Aralık 1999'da yapılan AB Helsinki Zirvesi'nde kabul edildiğinden, araştırma dönemi 1 Aralık 1999 tarihinde başlamaktadır. Araştırma dönemi 31 Aralık 2003 tarihinde sona ermektedir ve toplam 49 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Çalışmada temel olarak, Aralık 1999'daki AB zirve toplantısından başlanarak Aralık 2003 tarihindeki AB zirve toplantısına kadar olan 9 zirve toplantısı dönemler halinde incelenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır:“Bilgi Toplumu Söylemi ve Medya”başlığını taşıyan birinci bölümde öncelikle, eleştirel bir yaklaşımla küreselleşmenin meydana getirdiği değişimlere vebu değişimlerin medya/kitle iletişimi alanındaki yansımalarına değinilmiştir. Küreselleşmenin“yapıcı”olmaktan çok“yıkıcı”olduğuna ve“bilgi çağı”,“bilgi toplumu”gibi gösterişli söylemlerle bu durumun üzerinin örtülmeye çalışıldığına ilişkin görüşlere yer verilmiştir. Ardından Türkiye basınının günümüzdeki yapışma, konumuna ve işleyişine ilişkin birtakım değerlendirmelere ve kitle iletişim araçlarının toplum üzerindeki etkileri konusunda bazı tartışmalara değinilmiştir.“Avrupa Birliği”başlığım taşıyan ikinci bölümde, ilk olarak AB'nin kısa tarihçesine ve kurumsal yapışma değinildikten sonra, kısaca Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin gelişiminden bahsedilmiştir. Teze ismini veren ve çalışmanın en temel bölümü olan,“Türkiye Basınında Avrupa Birliği'ne Adaylık Süreci”başlıklı bölümde ise daha önce belirtilen 49 aylık dönemde, Avrupa Birliği ile ilgili olan köşe yazıları 9 zirve dönemine ayrılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel varsayımı çerçevesinde varılan en temel sonuç şudur: Farklı sermaye gruplarının himayesinde bulunan, birbirinden farklı siyasi görüşleri temsil eden ve bu özellikleri dolayısıyla Türkiye basınını temsilen seçilip incelenen gazeteler (Türkiye basınının büyük çoğunluğunda olduğu gibi), Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğini desteklemektedirler ve Türkiye'nin AB'ye tam üye olabilmesi için yapması gerekenlerin en kısa zamanda yapılması gerektiğini savunmaktadırlar. Ancak, bu basm kuruluşları AB'ye girmenin yöntem ve koşullan söz konusu olduğunda ciddi fikir ayrılıklarına sahiptirler.
Özet (Çeviri)
KOÇ, Taylan, Candidacy Period to European Union on Turkish Newspapers, Master's Thesis, Advisor: Yrd. Doç. Dr. M. Nail ALKAN, 294 p. SUMMARY What constitutes the basis of this work is; the evaluation of articles from the date of acceptance of Turkey's candidacy to European Union (EU) in December, 1999, till the end of 2003, on Turkish newspapers. In this work, the aim is to evaluate and analyse the attitude of Turkish Media after the acceptance of Turkey's candidacy to European Union. As a representative of Turkish Media, three newspapers were analysed: Cumhuriyet, Radikal, Zaman. Since the acceptance of Turkey's candidacy is accepted in December, 1999 in EU Helsinki Summit, the start date of this work is 1 December 1999. The work ends in 31 December 2003. And it consists of 49 months. In this work, as a basis, the 9 summit committees that started in EU summit committee in December 1999 till to the meeting of EU summit committee in December 2003, have been analysed in accordance with their times. The study consists of 3 parts: In the first part called“The Information Society and Media”, the changes caused by globalization and the reflections of these changes at media/public communications field have primarily been mentioned. Arguments such as globalization's being destructive rather than constructive and attempts to hide this truth wiht attractive expressions like“Information Age”or“Information Society”have been mentioned. Then some evaluations regarding the structure, situation and operation of the press in Turkey, and some arguments on the effects of the public communications means on the society have been discussed. In the second part titled“European Union”after a short history and the instutional structure of the EU have been explained, the development of the relations between Turkey and the EU has been mentioned. And in the part titled“Candidacy Period to European Union on Turkish Newspapers”, which gave the thesis its name and which is the main part of the study, articles concerning the EU during the before - mentioned 49 months period have been evaluated by being separated into 9 summit periods. This is the main conclusion in accordance whit the hypothesis of the study: The newspapers under the patronage of different groups, representing different political attitudes and so chosen and studied as representatives of the Turkish press, support the idea of Turkey's membership to the European Union, and they claim everything to be done immediately in order to realize this membership. Yet, they show serious difference of opinions when it comes to the methods of the entrance to theEU.