Türk kamu yönetiminde yozlaşma
- Tez No: 141267
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yozlaşma üzerine yaptığımız çalışma neticesinde yozlaşma kavramının toplumsal, ekonomik, sosyal, ahlakî ve kültürel bağlamda meydana getirdiği çürüme, bozulma, gayri ahlakî bir hal alma gibi bir çok anlama gelebilecek yönü ele alınmıştır. Yozlaşmanın farklı bir çok açıdan yansımaları olduğunu görmüş olmakla birlikte tüm bu yansımaların çıkış noktasının bir tek bünyeden yani sistemden daha doğru bir ifadeyle sistemsizlikten kaynaklandığım müşahede etmiş bulunmaktayım. Konuyla ilgilenen bir çok araştırmacı ve yazarda yozlaşmayı farklı açılardan ele almalarına karşın yukarda belirttiğimiz üzere, sorunun temelini teşkil eden noktada, birliktelik sergilemeleridir. Konu iki ana bölüm üzerinde ele alınmış olup, ilk bölümde yozlaşmanın muhtelif tanımlan, sebepleri, çeşitli şekillerde görünen yozlaşma, buna bağlı olarak özellikle ortaya çıkan yeni yozlaşma türlerine ilişkin çalışmalar ele alınmıştır. Yakın tarihimizde konuyla ilgili, yaşanan bir çok gelişme incelenmiş olup, özellikle geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde yozlaşmanın siyasal ve bürokratik gelişmelerle olan ilintileri açıklamaya çalışılmıştır. İkinci bölümde özellikle çözüme yönelik yapılması gereken çalışmalar bağlamında konu ele alınmış olup, geçmişte bu alanda yapılan bir çok çalışma ve yapılan analizin incelenmesi ile birlikte idari anlamda olsun, siyasi anlamda olsun, bir çok çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Son yıllarda kamuoyu gündeminde sıkça yer alan, bir çok siyasi ve bürokratik çevrede tartışılan yeni çözüm önerileri olarak ifade edebileceğimiz ombudsman gibi kamu tercihi teorisi gibi özellikle bir çok Avrupa Ülkesinde mevcut olan bu kurum ve teorileri farklı bir çok görüş ışığında irdelenmeye çalışılmıştır. VTemennim geçmişte olduğu gibi, bu günde farklı boyutları ve zararları olmasına karşın gelişmiş veya az gelişmiş, dünya üzerinde mevcut tüm ülkelerde var olmaya devam edecek olan her türlü yozlaşmanın hayat bulduğu sistemi esir almaması yönündedir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY At the end of our studying on untraining, the corruption of untraining has meant a lot og meanings such as the corruption, spoilsng and being immorality. I have seen the foundation of all these reflections is only the constitution; in faot voith correct explanation, the unconstitution (sistemsizlik anlamında) although I have seen the different as pects of reflections. As I mentioned above although a lot of invsti gotors and writers that has studied different aspects of this subject agree the same on the foundation of the problem. I have studied the subject winth two main parts, in the first part, a lot of meanings of untraining, reasons of untraining and different aspects of untraining and new untraininigvarieties which are de pendent on this corruption. At the recent time, this subject has been investigated, especially at the period of past and present; the relations of political and bureaucratic relation of the developments on corruption has been studied to exlain (for explanation) In the second part, the necessary studise to solve these problems has been studied and by investigating a lot of studies and analysis and it has been given importance on a lot of solving proposls on the administrative and political meanings. At the last years, new solving the ories in the society agenda(gündem) that often find a place, argued in a lot of political and bureaucratic may be ombudsman. This is a kind of preference. This theory especially has been trying to investigote in the ling of different opinions; in a lot of Eurpean Countries. I wish every kind of corruption mustnit coture the constitution itself which allows the corruption to contrinve in all countries in the world, in the past and in our days