Dar-ı Şura-yı Askeri kuruluşundan 1876 yılına kadar
Dar-ı Şura-yı Askeri from its establishment to 1876
- Tez No: 141383
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET AKSU, Cevat; Dâr-ı Şûrâ-yı Askeri (1837-1875), Yüksek Lisans Tezi, Damşman:Prof Dr. Yücel Özkaya, V+158+XXVI s. Avrupalı devletlerin orduları karşısında ağır yenilgiler alan Osmanlı Ordusu' nda yenilik yapma çabaları III. Selim ile beraber hız kazanmış, ancak II Mahmut döneminde Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasıyla yeni bir aşamaya geçilmişti. Yeniçeri Ocağı'nın yerine de Asâkir-i Mansure-i Muhammediye adıyla talimli ve düzenli yeni bir ordu kuaılmuş, bunun yanında eski ocaklardan bir kısmı kaldırılmış bir kısmı ise yeni düzenlemelere tâbi tutulmuştu. Bütün bunlara karşın Osmanlı Ordusu, iç ve dış sorunlar nedeniyle istenilen ölçüde gelişemeyince, orduyu Avrupalı devletlerin orduların seviyesine çıkaracak bir kuruma ihtiyaç duyulmuş ve Osmanlı Devleti'ndeki bütün askeri işleri idare etmek ve yeni düzenlemeler yapmakla görevli Dâr-ı Şûrâ-yı Askeri kurulmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde şûranın yapısı, çalışma şekli, karar alma süreci, gelişimi, görevlileri ve Tanzimat Fermanı'nda belirtilen askeri sorunları çözüme kavuşturmak için yapmış olduğu çalışmalar ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise, Dâr-ı Şûrâ-yı Askeri' nin asker ihtiyaçlarının karşılanması, asker ve subayların atama, terfi ve emeklilik işlemleri, sağlık, askeri okullar, cezalandırma ve mükafatlandırma gibi konulardaki görev ve çalışmaları üzerinde durulmuştur. XXV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The efforts of renewal at the Ottoman Amy which were defeated ağanist the states of Europe began during the term of III. Selim. But by means of The Janissory Corps was come to the end in the period of II. Mahmut the efforts of renewal began over again, instead of the Janissory Corps, Asâkir-i Mansure-i Muhammediye was established at that time. It was trained and orderly. Besides all of these the Ottoman Army didn't show the sufficient development because of the problems of internal and external. The result of this a new organization was established. It was Dâr-ı Şûrâ-yı Askeri. It was responsible for all the military affairs. At the first chapter we tried to explain the structure of council (Dâr-ı Şûrâ-yı Askeri), the way of its working, the process of its making decision, development procedure, and its duties. Besides we tried to explain the military problems which were expounded in the Tanzimat Fermanı. At the second chapter was dwelled on the military necessity of the Dâr-ı Şûrâ-yı Askeri, the procedures of appointment, promotion and retired of military persons. As well we wanted to explain the prodecure of health, punishment, promotion at the military schools XXVI