Eğitim veren, uçuş veya karargah görevi yapan helikopter pilotları ile uçak/helikopter teknisyenlerinin iş ortamıyla ilgili bazı değişkenler açısından incelenmesi
A Study of helicopter pilots and army aviation technicians, who train, fly and work at the headquarters, in terms of some variables about their work ares
- Tez No: 141397
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türk Kara Kuvvetleri'nde çalışan havacılık personelinde, iş doyumu, kuruma bağlılık ve benlik şemaları ilişkisini incelemektir. Ayrıca, demografik değişkenlerin iş doyumu, kuruma bağlılık ve benlik şemaları ile ilişkisi incelenmiştir. Bu amaçla iş doyumu ölçeği, kuruma bağlılık ölçeği ve sosyal karşılaştırma ölçeği, helicopter pilotu ve kara havacılık teknisyenlerinden oluşan 304 kişilik bir ömeklem grubuna uygulanmış ve gruplar arası karşılaştırma yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bazı önemli sonuçlar şunlardır: Genel iş doyumu, kuruma duygusal bağlılık ve benlik şemaları açısından gruplar arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Genel iş doyumu yönünden pilotların ortalamaları teknisyenlerden daha yüksek bulunmuştur. Kuruma genel bağlılık yönünden gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamış, pilotların duygusal bağlılıkları anlamlı olarak teknisyenlerden yüksek çıkmıştır. Benlik şemaları (SKÖ puanları) yönünden teknisyenler pilotlardan daha yüksek puan almıştır. Eğitim düzeyinin artışı ile maaş boyutunda iş doyumu düşmekte ve kendini olumlu benlik şemalarıyla değerlendirme azalmakta; yükselme şansı, yönetim/denetim, ödüllendirme sistemi ve iletişim alt boyutlarında ise iş doyumu artmaktadır. Rütbe, hizmet süresi ve yaşın artışı ile bazı boyutlarda iş doyumunun ve kuruma bağlılığın azaldığı görülmüştür. Ödülün artışı ile iş 108doyumu artmakta bununla birlikte kuruma bağlılık azalmaktadır. Cezanın artışı ile iş doyumunda azalma meydana gelmektedir. Aynı garnizonda görev yapma süresinin artmasıyla birlikte bazı boyutlarda iş doyumu ve kuruma bağlılık azalmaktadır. Gelir düzeyinin artışının iş doyumuna olumlu ve olumsuz etkileri bulunmakta, artışı ile kuruma bağlılık düzeyinde azalma meydana gelmektedir. İş doyumu ile kuruma bağlılık ve kendini olumlu benlik şemalarıyla değerlendirme arasında pozitif ilişki vardır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular daha once yapılmış olan araştırmalar çerçevesinde tartışılmıştır. 109
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to study a group of aviation personnel in Turkish Land Forces, in terms of their job satisfaction, organizational commitment and self-schemas. The correlation of demographical variables with job satisfaction, organizational commitment and self-schemas were also examined. To achieve this research, three different scales (a job satisfaction scale, an organizational commitment scale and a social comparison scale) were applied to and compared between sample groups of 304 helicopter pilots and army aviation technicians. The results achieved from the study can be listed as this : There are distinct job satisfaction, affective commitment and self-schema differences between pilots and technicians. Pilots are more satisfied with their jobs than technicians in general. Also they have higher affective commitment level than technicians. But technicians evaluated themselves with more positive schemas than pilots. Job satisfaction and self-schemas were affected by educational level. Personnel who have more educational level dissatisfied with pay, but satisfied more with promotion opportunities, supervision, contingent rewards and communication. When the educational level rises, self evaluation with affirmative self-schemas decreases. It is observed that job satisfaction in some facets and organizational commitment decreases with the increase of 110rank, tenure and age. With the rise of rewards job satisfaction also increases but organizational commitment decreases. The more the punishment is, the less is the job satisfaction. As the time worked in the same region increases, job satisfaction in some facets and organizational commitment decreases. Level of income affects the job satisfaction both positively and negatively. The higher income level affects the organizational commitment negatively. There is a positive correlation between job satisfaction, organizational commitment and self-schemas. The findings of this study were discussed by taking the previous findings of researches into consideration. 111