Tanzimat döneminde orta öğretim (1839-1876)
Secondary education in the Tanzimat period (1839-1876)
- Tez No: 141396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR HAYDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET BİRLER, Duygu, Tanzimat Döneminde Orta Öğretim (1839-1876), Yüksek Lisan Tezi, Danışman: Yrd.Doç. Dr. İlknur Haydaroğlu,VII+134 sayfa. II. Mahmut Döneminde önce askeri amaçla sonra sivil nitelikli orta öğretim düzeyinde okullar açılmıştır. Tıp Okulu, Harp Okulu askeri amaçla kurulan başlıca okullardı. Buralarda ortaokul düzeyinde de bilgi verilmekteydi. Devlet dairelerine memur yetiştirmek amacıyla kurulan Mekteb-i Maarif-i Adliye ve Mekteb-i Ulum-i Edebiye, orta dereceli önemli sivil okullardı. Daha önemlisi II. Mahmut Devrinin son yıllarında orta öğretim verecek olan rüştiye açılması kararı alınmasıdır.. Tanzimat'la birlikte her alanda yapılan köklü düzenlemelere paralel olarak eğitim ve öğretime de el atılmıştır. Başta maarifin merkez teşkilatı olmak üzere yenilikler yapılmıştır. Bunun için Meclis-i Maarif-i Umumiye adıyla bir kurul oluşturulmuş, bütün eğitim-öğretim işlerinin görüşülmesiyle görevli kılınmıştır. Bu kuruluş, Mekatib-i Umumiye Nezareti'ne dönüştürülmüş, 1856'da Maarif-i Umumiye Nezareti kurulana kadar hizmet vermiştir. Tanzimat Devrinde ortaöğretimde atılan en önemli adım, 1847 yılında İstanbul'da ilk rüştiyenin açılmasıdır. Daha sonra taşrada da ortaokul düzeyinde eğitim-öğretim yapan bu kurum yaygınlaştırılmıştır. Ayrıca mesleki eğitim veren okullar da bu dönemde faaliyete geçirilmiştir. 1869 Maarif-i Umumiye Nizamnamesiyle birlikte İmparatorluktaki bütün eğitim-öğretim kurumları yeni baştan ele alınıp düzenlenirken, ortaöğretimde de kalıcı yenilikler yapılmış ve ülke genelinde okullaşma oldukça yaygınlaştırılmıştır. Bununla birlikte okutulacak dersler, ders programları, öğretmenlerin özlük işleri yeni baştan kurallara bağlanmıştır. Ülke genelinde bütün kent merkezlerinde rüştiyeler faaliyete geçirilmiştir. Çalışmamızda bu düzenlemelerin ayrıntılarına yer verilmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY BİRLER, Duygu, Secondary Education in The Tanzimat Period (1839-1876), Master Thesis, Adviser: Yrd.Doç.Dr.İlknur Haydaroğlu, VII+134 p. The schools were opened which military aimed and civiliary based in high school education level in II. Mahmut' s period. The most important schools at military aimed were Medical school and military college. In addition that, secondary educative knowledge was given in these institues. Mekteb-i Maarif-i Adliye (a school founded in 1839 for the training of government officials) and Mekteb-i Ulum-i Edebiye (a school of literary) were the important high school education institues which aimed to training of government officials. The most important thing was the decision of opening high secondary school (rüştiye) at the last times of II. Mahmut' s period. At Reforms (Tanzimat) times some organizations were made in education field, in addition to works made in all fields. First of all, reforms was made in Education Systems' central institutes. For this reason a committe was founded which was called Meclis-i Maarif-i Umumiye whose duty was discuss the educative works. This institute was reorganized as Mekatib-i Umumiye Nezareti and it was paid duty till 1856 when Maarif-i Umumiye (Public Instruction) was founded. The most important step in education in Reform times was opening the first secondary high school (rüştiye) in 1847, in Istanbul. After then, this kind of institutes were widespread also in rural areas. In addition that professional schools were opened in this period. At the same time with Regulation of Public Instruction, all of education institutes were reorganized. Permanent reforms were made in secondary high school education and the range of schools were widespread in all areas of country. The curriculum and the personnel affairs of teachers were maid into rule again. The secondary high schools were went into action in all city centers all around the country. In our study we gave details about these organizations.