Kırgızların Birinci ve İkinci Dünya savaşları arasında sosyo-kültürel durumları
The Socio-cultural position of between world war I. and World war II. in Kırghızes
  1. Tez No: 141398
  2. Yazar: TAMARA ÖLÇEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN GÖMEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
ÖZET Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından 31 Ağustos 1991 tarihinde bağımsızlığını elde eden Kırgızların, I. ve II. Dünya Savaşları arasındaki sosyo kültürel durumları bu çalışmanın konusudur. Kırgızların tarihi gelişim çizgisini değiştirerek ideolojiye dayalı yeni bir toplum ve insanlar yaratmaya, ekonomiden kültüre bütün toplumsal kurumlara yeni bir şekil vermeye çalışan Sovyetler Birliği dönemindeki Kırgız tarihine arşiv belgeleri ışığında bakıldı. Çarlık Rusyası tarafından hor görülen, aşağılanan, Rus göçmenlere verilmek üzere topraklan ellerinden alman Kırgız halkının 1916'daki büyük isyanı bütün boyutlarıyla ele alındı. 1916 büyük halk isyanı trajik bir şekilde sonlandmlsa da, Kırgızların ve tüm Türkistan halkının tarihindeki en önemli sayfalardan birisi oldu. Çarlığın son derece sert bir şekilde bastırmasına rağmen, 1916 isyanı Kırgızların vatanlarına ve bağımsızlıklarına olan düşkünlüklerinin bir ispatıydı. Şubat ve Ekim Devrimlerini uzaktan izleyen Kırgızların, yeni Sovyet sisteminin eskiyi hiç de aratmayan zorbalıkları karşısında bağımsızlıklarına ulaşmak için bir kez daha silaha sarıldıkları Basmacılık Hareketi, Sovyetler' in dağıldığı yıllara kadar yasaklı arasından çıkarılarak çalışmamızda her yönüyle ele alındı. Türkistan halklarının kurduğu Hokand Muhtariyeti 'ne ve Basmacılık Hareketine, Bolşeviklerin eşit olmayan bir savaşta takındığı tavır ortaya çıkarıldı. Bolşeviklerin Türkistan'ı parçalara ayırarak yeni devletler oluşturması ve bu çerçevede Kırgızların 1924'de Kırgız Özerk Bölgesi, 1926'da Kırgız Özerk Cumhuriyeti ve 1936'da Kırgız Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adıyla sahip oldukları devletlerin tarihi anlatıldı! Kendi devletlerine sahip olmakla birlikte, Sovyet dönemi boyunca Kırgızlar' m merkeze olan bağımlılıkları ile Sovyet dönemi boyunca yerli halkın kültürel kimliği ve milli kadrolarını tasfiyeye uğratan komünist ideoloji örtüsü altında devam eden Ruslaştırma çalışmaları ortaya çıkarıldı. SSCB'nin dağılmasından sonra bağımsız, demokratik bir cumhuriyet olarak dünyadaki yerini alan Kırgızistan'ın yalan tarihi yeni bir bakış açısıyla yazıldı. 398
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this research is the socio-cultural position of Kirghizes in between world war I. and wold war II. Kirghizes acquired their independence inAugustt 31 rst in 1991 after. Sovietian Union disintegrated. The Kirgiza's history was examined by make use of archive records of the period of Sovietian Union which has very impostant impacts on Kirghizies. Sovietian Union tried to reorganize the all cultural and economic institutions of Kirghizas for creating the society which has an ideology. The tsardom of Russia finished this rebellion in a very tragedic manner, however a it gave rised very important part of Turkistans. Despite the tsardom covered upthe rebellion by using violence, this was the indication of the deep loyalty of their in dependence and tother land. Kirghizes prefferred to be discluded the revolution of February and Ocktober in 1917, but after the bullying of Soviet system to Kirghizian public, they did not nesitate to start the Basmacı Movement This study examined all manner of Basama Macnet inspite of prohibition on the Knowledge of history in the period of Soviet system. The unfair altitude of Bolcheviks toward Basmacı Movement and Hokand Autonomy in war was examined. Additionally the history of governments that was founded on the lands of Türkistan after the Bolcheviks broke into pieces the lands of Türkistan was explained in this study. İn order, Kirghizas founded Kirghiz Autonomy Region in 1924, Kirghiz Autonomy Republic in 1926 and Kirghiz Sovietian Socalist Republik, in 1936. Moreover, the study of making Russians on Kirghizas was discovered by this research. This assimilation studies which included refined all national star! and culturual identity of local public the period Sovetian system was explained. İn summary, after Soviet Socialist Republik Union disintegrated, an independent, democratic republik of Kirghizistan was founded and this new approach this research. 399