1965-1975 yılları arasındaki yerli melodramlarda annelik figürleri
Mother figures in local melodrames between 1965-1975
- Tez No: 141400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. RUKEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
'1965-1975 Yıllan Arasındaki Yerli Melodramlarda Annelik Figürleri' başlıklı bu tez çalışmasında Türk sinemasmda Yeşilçam Dönemi olarak adlandırılan 1965 ve 1975 yıllan arasındaki melodram örneklerinde annelik figürleri incelenmeye çalışılmışta. Bu dönem, Türk sinemasmda en yoğun film çevrilen dönem olarak da ayn bir öneme sahiptir. Filmler Melodram Sineması'nın özellikleri de gözönünde bulundurularak incelenmiştir. Daha çok kadın izleyicileri olan Melodram Sineması'nda anneliğin kadınlara nasıl sunulduğu ve annelik üzerinden kadının geleneksel rollerinin nasıl yeniden üretildiği, tezimiz açısından önemli bir yere sahiptir. Annelik tarihsel süreç içerisinde kadının erkeğe ve dolayısıyla da ataerkil sisteme boyun eğmesini de beraberinde getirmiştir. Toplumda annelikle ilgili oluşturulan kalıplar yönetmenler tararından da sinemaya aktarılır. Dolayısıyla anneliği daha çok kadınların izlediği bir tür olan melodram filmleri temelinde incelemek doğru sonuçlara ulaşmamızda bize yardımcı olur. Bu çalışmada Türk sinemasındaki on yedi melodram örneği, saptanan annelik tipleri (Fedakar anneler, eril anneler, evlenmemiş anneler, üvey anneler) çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis with the title of 'Mother Figures in Local Melodramas between 1965- 1975' mother figures in melodramas of Turkish Cinema between 1965-1975 which is called Yeşilçam Period are examined. This period is also important for Turkish Cinema as the most number of movies has made. Movies are investigated according to the characteristics of melodrama movies. It is important for our thesis how motherhood is presented to women and how traditional roles are described again in melodramas which have mostly women audience. Mothers obeyed men and patriarchal order in history. Directors transfer the motherhood models formed in society to movies. So disscussing the motherhood in melodrama movies mostly watched by women helps us to reach the correct results. In this study we have examined the motherhood types (Self-sacrificing mother, masculine mother, unmarried mother, step mother) in 17 melodramas of Turkish Cinema.