Herakleitos ve Parmenides'te varlık ve oluş sorunlarının incelenmesi
The Study of existence and becoming concepts accordin to Herakleitos and Parmenides
  1. Tez No: 141438
  2. Yazar: MERAL IŞILDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN YENİŞEHİRLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
ÖZET“Herakleitos ve Parmenides'te Varlık ve Oluş Kavramlarının İncelenmesi”başlıklı tezimiz üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, Herakleitos'un, doğanın işleyişine ilişkin görüşleri ve ortalama insanın düşüncelerini belirleyen inanç ve değer yargılarına karşı yönelttiği eleştiriler üzerinde durduk. Herakleitos 'a ilişkin çizilen portrenin gerçekliğini sorguladık. Kullanmış olduğu kapalı ve anlaşılması güç dilin nedenlerini inceledik. İnsanlara önerdiği ahlakın doğasını ve buyruklarını, evren ve insana ilişkin olarak geliştirdiği ruh kavramı ile bir arada ele aldık. Onun logos, bilgelik,“Common”(ortak) ve ateş kavramlarının yanı sıra, akış teorisi ve nehir örneğini, görecelik ilkesini, zıtların birliği ilkesini ve epistemolojik görüşlerini de inceledik. İkinci bölümde Parmenides'i ve onun, varlık anlayışını dile getirdiği şiirini ele aldık. İki bölümden oluşan bu şiirin ilk bölümü“Gerçeğin Yolu”adını taşımakta ve varolanın varolduğunu ileri sürerken, varolmayanm varlığını, bir başka deyişle, teknik terimle ifade edersek,“Yok Varlık”m varlığını, tümden reddetmektedir. Şiirin“Görünüşün Yolu”adını taşıyan ikinci bölümünde, görünüşteki değişim ve çokluğun aldatıcılığı gösterilirken, duyularımız tararından sunulan empirik dünyadan gittikçe uzaklaşılmaktadır, çünkü Parmenides'in ileri sürdüğü varlık kavramına ulaşabilmenin tek yolu mantıksal akü yürütmedir. Varlığın karakteristik özelliklerini belirlerken, üzerinde durduğu kavramların başhcalan, varolanın bir, akılsal ve kendisi ile özdeş, dopdolu olmasıdır. Değişme, hareket, oluş, bozuluş ve boşluk var değildir; bu kavramlardan herhangi birinin varolduğunu düşünmek,“Yok Varlık”ın varlığını düşünmek anlamına gelecektir. Herakleitos ve Parmenides'in görüşlerinin karşılaştırmalı olarak ele alındığı üçüncü bölümde ise öncelikle, modern düşünce kalıplarından hareketle, Antikite'nin düşünsel atmosferine nüfus etmeye çalışmanın güçlükleri üzerinde durduk.. Herakleitos ve Parmenides'in görüşlerini birbirinden ayıran öğeleri belirginleştirmeye ve aralarındaki ortak noktalara dikkat çekmeye çalıştık. Yine bu bölümde özellikle Elea düşüncesinin, kendinden sonra doğurduğu etldlenimlere, Hegel'den hareketle değindik. Çalışmamızda vardığımız nokta, Herakleitos ve Parmenides'in, çok uzaktan tanımaya çalıştığımız; ancak bütünlüklü bir tablo oluşturamadığımız bir uygarlığın üyeleri olarak, korkarız ki, bizim için bir bilmece olarak kalmayı sürdürecekleridir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study with a heading“The Study of Existence and Becoming Concepts According to Herakleitos and Parmenides”is composed of three parts. In the first part, Herakleitos opinion about the course of nature and criticisms on belief and value idea determining the common people's opinions were stressed. The reality of Herakleitos' portrayal was interrogated. The reasons of his cryptic style which is difficult to understand were examined. The nature and commands of ethics which were proposed to people by him and his spirit concept related to universe and human were considered together. Besides his logos, wisdom, common and fire concepts, his sequence, his theory of flow and his example of river, his relativity principle, the unity of contradictions principle and his epistemologic opinions were also examined. In the second part, Parmenides and his poem in which his existence concept was expressed were studied. The first part of this poem consisting of two parts was called“the Way of Truth”. In this poem, while it is claimed that the things coming into being exist, the existence of the non-existent, in other words it is expressed as“non-being”terminologically, is completely refused. In the second part of the poem calling“the Way of Appearance”, as change in appearance and deceptivity of plurality is indicated, empirical world presented by our senses is more and more becoming distant because the only way of being able to reach existence concept of Parmenides is logical reasoning. The main concepts on which he stressed while determining the characteristics of existence are that the existential is one, logical and identical with itself and full-up. Change or alteration, movement, becoming, and emptiness do not exist. To think about the existing any of these concepts means thinking about existence of“negative existential statements”. In the thirth part, views of Herakleitos and Parmenides were taken up comparatively. Firstly the difficulties of striving for penetrating intellectual atmosphere of Antiquate was stressed in point of modern thinking models. We tried to clarify the components distinguishing the views of Herakleitos and Parmenides and to attract attention to common components between them. In this part, influences of Elea views after its occurrence were mentioned in point of Hegel.The point we reached in our study is that unfortunately trying to know very distant, Herakleitos and Parmenides as the members of a civilization about which we cannot compose a complete table will continue becoming a complete riddle for us.