Salamis Antik kenti Roma Hamamı
Roman Bath of Salamis
- Tez No: 141439
 - Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÜZGÜNEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Archeology
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET 1890 yılından bu yana bilinen, İngiliz araştırmacılar tarafından oldukça düzensiz, gelişigüzel çok az bir kısmı kazılarak kaderine terk edilmiş olan Salamis'deki (Kıbrıs) Roma hamamında 2000-2003 yıllan arasında gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonrası hamamın mimari yapısı, işlevi ve planlamasına yönelik külhan (praefurnium) ve depo, sıcaklık (caldarium), iki ılıklık (tepidarium), soğuk bölümlere açılan bir mekan ve bununla birlikte bir kısmı kazılabilen soğukluk (frigidarium) ve soyunma odası (apodyterium) olarak öngörülen bölümler ortaya çıkarılmıştır. Kentin hellenistik dönemden itibaren kuzeye kayması sonucunda oluşan yeni merkez içerisinde hamam-gymnasion, tiyatro ve stadion gibi kamu yapılan yer almaktadır. Salamis Roma hamamı bu kamu binalarının bulunduğu yeni merkez içerisinde, tiyatronun 100 metre batısında güneydoğu-kuzeybatı yönünde uzanmaktadır. Salamis hamamının hangi tarihte inşa edildiği konusunda bize kesin bilgi verebilecek yazılı belge bulunamamasına karşın, yapıyı planlama ve mimari özelliklerine, duvar işçiliğine, kazılarda ele geçen küçük buluntular ve yazıtların inskripsiyonuna, Salamis hamam-gymnasium kompleksinin yapım evreleri ve burada ele geçen yazıtlardan edinilen bilgilere göre tarihleme ve nekadar süre ile kullanıldığını tespit etme olanağımız oluşmuştur. Salamis hamamı, kentteki diğer kamu yapılan gibi şehre büyük zarar veren M.S. 332 ve 342 yıllanndaki iki büyük deprem sonrası büyük oranda onanlmıştır. Kazılar sonrası buluntulann büyük bir kısmı bu tarihten sonraya aittir. Yapının şu anda ayakta kalan ve açığa çıkanlan bölümleri büyük oranda bu dönem sonrasına 74verilebilir. Hamamın M.S. 647-648 Arap istilalarına kadar kullanıldığı da kazılarda ele geçen buluntularla desteklenmektedir. Salamis hamam-gymnasium kompleksinde ele geçen yazıtlarda, M.S. 96-97 depreminde sonra, Trajan ve Hadrian dönemlerinde kentteki yapılarda büyük onarımın ve inşa faaliyetlerinin gerçekleştirildiğinden bahsedilmektedir. Bu yapılaşma faaliyetleri içerisinde kentin genişlemesinden dolayı ihtiyacı karşılamaz duruma gelen hellenistik dönemde inşa edilen hamam-gymnasium kompleksinin yanı başına, kamu yapılarına yakın ikinci bir hamam yapılması ihtiyacı duyulmuş ve yapı M.S. 2. yüzyılın ilk yansında Trajan ya da Hadrian döneminde inşa edilmiş olmalıdır. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY Praefurnium and the storage, caldarium, two tepidariums, a space that opens to the cold sections, a part of frigidarium and apodyterium of the Roman Bath in Salamis (Cyprus), which has been known since 1890 and excavated haphazardly by the British archaeologists, are exposed during the excavations between 2000-2003. There are public buildings like bath- gymnasion, theater and stadion located at the new city center which was replaced towards north after Hellenistic period. The Roman Bath of Salamis which is position on southeast-northwest direction is located 100m away from the theater on the eastern direction where the other public buildings are also located. Even though there is no written document that presents such information about the construction date of the building, it is still possible to estimate the construction date and the duration of usage of the building in reference to its architecture, workmanship of masonry walls, finds and the inscription panels obtained during the excavations. A huge part of the bath in Salamis was repaired after the earthquakes in 332- 342 A.D. which damaged the city seriously. Most of the finds during the excavations are dated to the periods afterwards. Most of exposed parts of the bath can also be dated to the same periods. It is also supported by the finds that the bath had been used until Arab invasions in 647-648 A.D. The inscription panels which are exposed in bath- gymnasium complex of Salamis mention about the construction works of new buildings and repairs in the city during the period of Trajan and Hadrian, 96-97 A.D. During the development of the city, the unsatisfactory serve of bath- gymnasium complex of Salamis which was 76constructed in Hellenistic period caused to build a secondary bath near the public buildings. Therefore the Roman bath of Salamis was probably built at the first half of the 2nd century A.D., during Trajan and Hadrian period. 77