Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Azerbaycan anayasası
The European Convention on Human Rights the constitution of Azerbaijan
- Tez No: 141459
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Azerbaycan Güney Kafkasya'da yerleşen üç bağımsız cumhuriyetten biridir. 1920 yılından itibaren komünist idare usulü ile yönetilen ve SSCB üyesi olan Azerbaycan, 1987 yılında bağımsızlık mücadelesine başlamış ve 1991 yılında resmen bağımsızlığını kazanmıştır. 1995 yılında halk oylaması ile kabul edilen Azerbaycan Anayasası'nda yer alan hükümler batılı anlamda sivil, demokratik ve hukuki devlet kuruculuğuna yöneltilmiştir. Yeni Anayasa'da insan hak ve özgürlüklerine geniş yer vermiştir. Bağımsızlığından günümüze kadar geçen dönemde Azerbaycan insan hak ve özgürlüklerini koruma yönünde bir çok uluslararası belgeye katılmıştır. Bu çalışmada insan haklannın ve özgürlüklerinin korunması yönünde Azerbaycan'ın taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne yasal çerçevede uyum süreci incelenmiştir. Çalışma konusu belirlendikten sonra yapılması gereken öncelikli işlerden biri, bazı temel kavramlara açıklık getirmektir. Bu kavramlardan biri olarak“insan hakları”için birbirinden çok farklı tanımlar yapılmaktadır. Bu farklı tanımlamalar, insan haklan kavramının farklı boyutlannı ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, bir tanımla yetinmek, bu kavramı tüm boyutlan ile algılamak açısından sakıncalı sayılabilir. Fakat genel çizgileriyle insan haklan kavramını şöyle tanımlamak mümkündün insan haklan bireyin kendi yaşamını sürdürebilmek ve geliştirebilmek için ihtiyaç duyduğu haklardır. İnsan haklan savunma ve isteme niteliklilerdir. Bu haklardan savunma nitelikli olanlar insan yaşamınrgüvenceye alma amacı güder. 226isteme niteliğinde olanlar ise, insanın yaşam koşullarını geliştirmek için gerekli olan haklardır. Savunma ve isteme hakları arasında kesin çizgilerle aynm yapılamamaktadır. Avrupa Konseyi'ne Azerbaycan'ın tam üyelik başvurusuna karşılık, Azerbaycan'ın Avrupa'yla olan- siyasi ilişkileri, esasen Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ile olan ilişkilerinden oluşmaktadır. Azerbaycan Avrupa Konseyine tam üyelik için 13 Temmuz 1996 yılında başvurmuştur. 28 Haziran 1996 tarihinde özel statülü misafir statüsü tanımıştır. 25 Ocak 2001 tarihinde tam hukuklu üyeliğe kabul edilmiştir. Anayasa'da, uluslararası belgelerin yasal mevzuat içindeki yeri meselesi düzenlenirken, insan hak ve özgürlüklerini düzenleyen uluslararası belgelerle, diğerleri arasında ayrıma gidilmektedir. Anayasa'nın 12/2. maddesi bu konuyu düzenlemektedir. Bu maddede ifade edilmiştir ki, Anayasa'da sayılan insan hak ve özgürlükleri Azerbaycan Cumhuriyeti'nin taraf olduğu uluslararası antlaşmalara uygun olarak yerine getirilir. Bu nedenle, deyebiliriz ki, Anayasa'da yer alan insan hak ve özgürlükleri AlHS'de dahil olmakla, uluslararası insan hak ve özgürlükleri ile tam uyum içindedir. Çalışmada, AİHS ve Ek Protokollerde yer alan hak ve özgürlükler, AİHS organlannın çeşitli kararlan da dikkate alınarak, bilimsel değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bunun yanışına, AİHS ve Ek Protokollerde yer alan. hak- ve özgürlüklerin Azerbaycan Anayasasında hangi ölçüde ve nitelikte yer aldığı değerlendirmeye tabi tutulmuştur. 227
Özet (Çeviri)
SUMMARY Azerbaijan is one of the three Caucasian republics. Azerbaijan had been governed by communist government from 1920 and bad been member of the USSR. The struggle for independence had begun on 1987 and ended with official independence declaration on 1991. The Republic of Azerbaijan was defined as secular, democratic and legal state in the new Constitution which had accepted on 1995. The human rights and freedoms had commented as specially chapter in the new Constitution. The Republic of Azerbaijan had been joined to international human rights agreements in the independence period. The adaptation of the Republic of Azerbaijan to the European Convention on Human Rights had investigated in this thesis. To explain some basic concepts is one of the prior works after the determination of investigation theme. As one of these concepts, for human rights, there are many different defines. There different definitions reveal different dimensions of the concept of human rights. That's way to be content, with one definition is objectionable from the aspect of understanding every dimensions of this concept. But its possible to define 228the concept of human rights as follows with general lines: The human rights are what a human needs for to continue and to develop his life. The human rights have defense and demand characteristics. The defense rights are about defense and guarantee a human life. The demand rights are the rights which are necessary for developing the life conditions of human. The defense rights and the demand rights aren't separate openly. There are some rights which have demand and defense feature together. Fundamentally, the political relations with Europe of Azerbaijan are consist the relations with the Council of Europe and the European Union. The Republic of Azerbaijan applied to join the Council of Europe on 13 July 1996. The Parliament of the Republic of Azerbaijan obtained Special Guest status with the Parliamentary Assembly of the Council of Europe on 28 June 1996. Azerbaijan had accepted as member to the Council of Europe on 25 January 2001. The determination of the internarional human rights agreements position in the new Constitution had separated from other internarional agreements. The Constitutional article 12/2 arranging this subject. The human and civil rights and freedoms enumerated in the new Constitution shall be exercised in accordance with international Agreements to which the Azerbaijan Republic party. The harmonize necessity between the constitutional human right articles and the principles of internarional human right agreements designate in this article. 229