Günümüz ateistlerinde hayatı anlamlandırma
How today's atheist attribute meaning of life
- Tez No: 141507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Ergezen, Efsun, Günümüz Ateistlerinde Hayatı Anlamlandırma, Yüksek Lisans Tezi, Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Öznur Özdoğan, 208s. Araştırma, ateizm konusuna psikolojik olarak yaklaşılarak, günümüz ateistlerin hayatı nasıl anlamlandırdıklarmı, acı ve sıkıntılarıyla nasıl baş ettiklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, değişik yaş grupları ve çoğunluğunun öğrencilerden oluştuğu 10 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmış ve ateistlere 25 tane yapılandırılmış soru sorulmuştur. Bunun yam sıra araştırmada ateizmin tanımı, tarihçesi, temel terim ve kavramlar, felsefe ve psikolojideki temelleri üzerinde yabancı ve yerli kaynaklardan araştırılmış ve teorik bir çalışma yapılmıştır. Araştırmada, konuşulan kişilerin ateist olmalarının ergenlik dönemine rast geldiği, inanmak için somut bir şey görmek istemedikleri, dünya düzeninin oluşumu ve yaratılışlarının bilimsel olduğu, sıkıntıdan, acıdan ve depresyondan kurtulmanın kişinin kendisiyle alakalı olduğu, insanın varoluşuyla hayatın anlamlı kılınabileceği, umutlarını korudukları sürece ve kendi seçimleriyle yaşamlarını güzelleştirebileceklerini, evrim teorisine inandıkları, reenkarnasyon, kader, cennet, cehennem gibi kavramlara inanmadıkları, dini toplumsal düzeni sağlayan bir araç olarak gördükleri, ibadeti gereksiz buldukları, dua etmedikleri, ruhu enerji olarak tanımladıkları, iyiyi ve kötüyü kendi tecrübeleriyle ayırt ettikleri, herhangi bir din yaratmak istemedikleri, tamamen hümanist olmadıkları, ilahi adalete inanmadıkları ve Tann'mn varlığına ihtiyaç duymadıkları sonuçlarına varılmıştır. Bulgular, verilen cevapların betimsel analiz yöntemi kullanılarak teker teker yorumlanmış ve araştırılan kaynaklarla desteklenmiştir. 197
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ergezen, Efsun, How Today's Atheist Attribute Meaning of Life, Master's Thesis, Advisor: Yrd. Doç. Dr. Öznur Özdoğan, 208p. This research was carried out in order to approach the issue of atheism from the psychology point of view and to determine how today's atheists attribute meaning of life and how they cope with their pain and problems. The research was performed on 10 individuals from different age groups and most of whom are students. The technique of in-depth interview was used in the research and 25 structured questions were asked to the atheists. Also a theoretical study was carried out by means of investigating the definition and history, the basic terms and concepts, and the philosophical and psychological foundations of atheism from the local and foreign sources. The results of this research has revealed that the interviewed persons had become atheists in their adolescence period; they did not want to see any concrete thing to believe; they believed that the formation and creation of earth was scientific and only the person could relieve himself/herself from the problems, pain and depression; they also believed that a meaning could be attributed to life through the existence of human beings and they could improve the quality of their lives by preserving their hopes and realized their desires; they reported that they believed in the evolution theory and did not believe in concepts such as reincarnation, fate, paradise and hell; they stated that religion was a means for regulating the social life, worship was unnecessary, they did not pray, they defined the soul as an energy, they made a distinction between the good and the bad by making use of their experiences, they did not want to create any other religion, they had a humanist approach towards the significant others, they did not believe in a heavenly justice and they did not need to believe in the existence of God. The findings were interpreted individually based on the answers by making use of the descriptive analysis technique and were supported with the investigated sources. 198