Dine inanan kesim ile dine inanmayan kesimin birbirine atfettiği psikopatolojik özellikler
The psychopathologic characteristics religious observers and non-observers attribute to one another
  1. Tez No: 609587
  2. Yazar: BİLLUR NAZLI ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GALİP BAHÇEKAPILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Geçmişten günümüze dine inanan (teizm) ve dine inanmayan (deizm, ateizm) kesimlerin birbirleri hakkındaki önyargılarıyla ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Dine inanmayan düşünce akımlarından olan ateizm ve deizmdir. Ateizm tanrılara, dine inanmayı reddeden bir düşünce akımıdır (Gülcan, 2017). Deistler ise insanların evrene, doğal kanunlara göre hareket etmesine izin veren bir Tanrı'ya inanırlar ama din ve inanışları reddederler (Kara, 2017). Şimdiye kadar yapılan araştırmalar genelde ateistlere karşı olan önyargılarla alakalıdır. Yapılan bir araştırmaya göre ateist olan insanlar daha çok narsisistlik kişilik yapılanmasına sahip insanlar olarak görülmektedirler (Dubendorff, & Luncher, 2017). Ateistlerin teist insanlar hakkındaki kanaatleri ve önyargılarıyla ilgili ise neredeyse hiç araştırma yoktur. Bu çalışmanın amacı, Kişilik Yapıları Ölçeğinde yer alan nevrotiklik kişilik özelliği açısından dindar kesim ile dindar olmayan kesimin birbirlerini ortalamanın üstünde nevrotik görme olasılıklarının araştırılmasıdır. Ayrıca Karanlık Kişilik Envanteri'ne göre ise, dindar olan kesimin dindar olmayan kesimi daha çok narsisist, makyavelist ve psikopati eğilimlerini yüksek olarak değerlendirmeleri beklenmektedir. Dindar olmayan kesimin ise, dindar olan kesimi daha çok narsisist, makyavelist ve psikopati eğilimlerini yüksek olarak değerlendirmeleri beklenmiştir. Bu araştırmada çıkan sonuç ise dindar olan kesim ve dindar olmayan kesim birbirlerine ortalamanın üstünde makyavelist ve psikopat özelliğe sahip kişiler olarak gördüğüdür. Bunun yanısıra dindar kesim ve dindar olmayan kesimin birbirlerini ortalamanın üstünde nevrotik ve narsisist olarak görmediği bulunmuştur. Araştırmanın bu konudaki teorik literatüre katkı yapmasının yanında toplumumuzda teistler ve ateistler arasında var olan hoşgörüsüzlük ve karşılıklı yanlış anlama sorunlarının da çözümüne katkıda bulunacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many researches have been conducted about prejudices of the people who believe in religion (theism) and those who do not believe in religion (deism, atheism). It is atheism and deism, one of the currents of thought that does not believe in religion. Atheism is a movement of thought that refuses to believe in gods and religion (Gülcan, 2017). Deists believe in a God that allows people to act in the universe according to natural laws, but they reject religion and beliefs(Kara,2017). Research so far has generally been related to prejudices against atheists. According to a study, people who are atheists are seen as people with narcissistic personality structure (Dubendorff, Luncher, 2017). There is hardly any research on the atheists' opinions and prejudices about theist people. The subject of this study is to investigate the possibility of neurotic vision of the religious and non-religious groups above the average in terms of neuroticism personality traits in the Kişilik Yapıları Ölçeği (Personality Structures Scale). In addition, according to the Dark Personality Inventory, the non-religious section of the religious segment is expected to consider the narcissistic, machiavelist and psychopathy tendencies higher. The non-religious section was expected to consider the narcissistic, machiavelist and psychopathy tendencies higher than the religious section. The result of this study is that the religious and non-religious groups have seen each other as above-average machiavelist and psychopathic individuals. In addition, the religious and non-religious groups were found not to see each other as neurotic and narcissistic above average. In addition to contributing to the theoretical literature on this subject, it is hoped that it will contribute to the solution of the problems of intolerance and mutual misunderstanding among theists and atheists in our society.