Feminst söylemde kadın ve bunalım: Jean Rhys'in Wide Sargasso Sea, Virginia Woolf'un Mrs. Dalloway ve Deris Lessing'in teh Golden Notebook adlı romanlarının incelenmesi
Women and depression in feminist discourse: An analysis of Jean Rhys'in Wide Sargasso Sea, Virginia Woolf'un Mrs. Dalloway and Deris Lessing'in teh Golden Notebook
  1. Tez No: 141510
  2. Yazar: ELA İPEK GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET FEMİNİST SÖYLEMDE KADIN VE BUNALIM: JEAN: RHYS' IN WIDESARGASSO SEA, VIRGINIA WOOLF'UN MRS.DALLOWAY VE DORIS LESSING'İN THE GOLDEN NOTEBOOK ADLI ROMANLARININ İNCELENMESİ Feminist Eleştiri, bir eleştiri metodu olarak, kadın yazarlara odaklanmalıdır ki, fârklı yazan üsluplarını ve kadınların erkek-egemen toplumdaki durumları hakkındaki farklı temaları kullanarak oluşturdukları edebiyat ürünlerini analiz ederek,onarlın edebi kanona ve teoriye katkılarını anlayabilsinler. Bu tez, Jean Rhys, Viıgjnia Woolf ve Doris Lessing'in romanlarındaki kadın karakterleri ve onların erkek-egemen toplumun kurallarına tepki göstermek için kendilerini yeniden yaratma teşebbüslerini incelemektedir. Önemli olan şudur ki, kadın karakterinin betimlenmesi ile bu kadın yazarlar, Psikanaliz bağlamında normal sayılan kadınlık normlarını yok ederek kadınına ses vererek başarırken, Woolf bir ev hanımını sizofienik bir askerle özdeşleştirerek, Lessing ise benliklerin tüm ego sınırlarını ihlâl ederek başarır. Bu yüzden, bu kadın karakterler sadece Feminist Eleştiri bağlamında, kadın kimliğine yeni rol modelleri yaratmaz; aynı zamanda da Psikanalitik (Feminist) Eleştiri bağlamında, kadın benliği ve cinselliğine alternatif imgelemler tasvir eder. Aslında, bu kadın karakterler, kendilerinin duygu, akıl, vücut ve ruhlarını sömüren erkek efendiye hizmet eden mutlu eş ve anne rolünü kabul etmezler. Bu çalışma, Rhys, Woolf ve Lessing'in erkek-egemen toplumda kadından beklenen rolleri yok ettiğini göstermeyi amaçlar ve kadınların egemen ideolojinin geleneksel yapısında yaşayabilmesi için, sınırları aşarak (delirerek) marjinlerde yaşaması gerekmektedir. Kadınların erkek hegemonyasının ısrarlı politikasına karşı olan bu direnmesi, koruma mekanizmasının devreye girmesiyle, onların deliliğe boyun eğmesine sebebiyet verir. Sonuç olarak, şu ya da bu şekilde kadın yazarlar tarafından yaratılan kadın karakterler, kendilerini korumak ve özerk bir kadın kimliği yaratmak için, erkek-egemen toplumdaki gerçek kadınlara örnek rol modelleri olarak var olurlar. Ancak, erkek-egemen topluma karşı savaş açan kadınlar bunalımla veya bunalımın ötesine geçen aklını yitirmeyle karşılaşabilirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WOMAN AND DEPRESSION IN FEMMST DISCOURSE: THE ANALYSIS OF THE NOVELS ENTITLED WIDE SARGASSO SEA BY JEAN RHYS, MRS.DALLOWAYBY VIRGINIA WOOLF AND THE GOLDEN NOTEBOOK BY DORIS LESSING As a critical method, Ferninist Criticism must dwell on the works of women writers in order to understand their contributions to literary canon and theory by analising how they create literary products trougth using different narrative styles and different thermes about women's conditions in a patriarchal society. This dissertation probes the female characters in the novels of Jean Rhys, Virginia Woolf, and Doris LessJng, and the attitudes and roles through which they attempt to recreate themselves in order react to the rules of a patriarchal society. It is important that tough their delineation of these characters, these female writers deconstruct the norms that form the normal woman in terms of Psychoanalysis:Rhys achieves this by giving voice to to marginal, insane Creole woman; Woolf accomplishes this by identifying the housewife with a schizophredc solder, and Lessing succeeds in doing this by transgressing all the ego boundaries of the selves. Therefore, these femele writers not only create new models new models female identity in terms of feminist Criticism, but also depirt alternative visions offend context ofPsychoanalytic (Feminist) Criticism Actually, these female characters do not accept the roles of happy wives and mothers with the servitude to the male masters who exploit their emotions, minds,bodies and souls. This work suggests that Rhys, Woolf and Lessing deconstruct the expected roles from women in a patriarchal society and concludes that women have to transgress to toundaries and live on the margins (by being lunatic) inorderto survive in to conventional structure of to dominant ideology.This resistance of women to the insistent politics of male hegemony is through to interference with the defense mechanism that causes them to submit to madness. As a result, in one way or another, to protect tomselves and create a female autonomous identity, these women characters novelists, survive as role models for to real women in apatriarchal society. However, women, who wage war against a patriarchal society, may be faced with depression or madness that goes beyond the limits of depression.