Gendered power dynamics in Margaret Atwood's The Handmaid's Tale and Naomi Alderman's The Power through the feminist lenses of Simone de Beauvoir
Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü ve Naomı Alderman'ın Güç adlı eserlerindeki toplumsal cinsiyete dayalı güç dinamiklerini Sımone de Beauvoır'ın feminist objektifinden okumak
- Tez No: 875678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ZAFER SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tarih boyunca kadınların sosyal durum ve koşulları, feminist söylemde merkezi temalar olmuştur. Bu koşullar yüzyıllar boyunca kadınların yaşamlarını şekillendiren kuralları, evrilen toplumsal tutumları ve yapıları yansıtmıştır. Antik medeniyetlerden çağdaş toplumlara kadar kadınlar; toplumsal rollerini, haklarını ve fırsatlarını etkileyen karmaşık bir kültürel, politik ve ekonomik kısıtlamalar ağında yol almışlardır. Bu çalışma, Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü (1985) ve Naomi Alderman'ın Güç (2016) adlı eserlerinde betimlenen toplumsal cinsiyete dayalı güç dinamiklerinin karmaşık etkileşimini, Simone de Beauvoir'ın görüşlerinden ilham alan feminist bir analitik çerçeve ile incelemeyi amaçlamaktadır. Kadın karakterlerin tasvirini ve ataerkil yapılar içindeki iktidar müzakerelerini irdeleyen bu çalışma, toplumsal normların ve kurumların cinsiyet ilişkilerini şekillendirdiği incelikli yolları aydınlatmaktadır. Simone de Beauvoir'ın varoluşçu feminizm fikirlerinden yola çıkan bu analiz, her iki eserde de kadınların baskıcı sistemlerde nasıl yön bulduğunu ve direndiğini eleştirel bir şekilde incelemekte, onların özerklik mücadelelerini ve failliklerini vurgulamaktadır. Atwood'un distopik anlatısı, Gilead'in totaliter rejiminde kadınların kısıtlayıcı rollere itildiği ve bedensel özerkliklerinden yoksun bırakıldığı boyunduruğu açığa çıkarmaktadır. Bunun aksine, Alderman'ın spekülatif kurgusu ise, kadınların geleneksel güç dinamiklerine meydan okuyarak fiziksel tahakküm kurma konusunda yeni keşfedilen bir yeteneğe sahip olduğu bir dünya tasvir etmektedir. Çalışma, karşılaştırmalı bir bakış açısıyla, bu eserlerin nasıl de Beauvoir'ın Ötekilik kavramının altını çizdiğine ve maskülenliğe karşı feminenlik inşasının üstünde durduğuna ışık tutmaktadır. Çağdaş güç yapılarını anlamada feminist söylemin önemini vurgulayarak kadınların baskı ve özgürleşme deneyimlerinin daha geniş sosyopolitik bağlamlarla nasıl kesiştiğini araştırmaktadır. Ayrıca bu çalışma, ırk, toplumsal sınıf ve ayrıcalıkların kesişimlerini göz önünde bulundurarak kadınlar arasındaki dayanışma ve direnişin karmaşıklıklarını da ele almaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma, feminist düşüncenin alternatif gelecekleri eleştirme ve tasavvur etmedeki kalıcı önemine ışık tutarak edebiyat ve toplumda cinsiyete dayalı güç dinamiklerinin daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the status and conditions of women have been central themes in feminist discourse, reflecting the norms, evolving societal attitudes, and structures that have shaped women's lives across centuries. From ancient civilizations to contemporary societies, women have navigated a complex web of cultural, political, and economic constraints that have influenced their roles, rights, and opportunities. This study aims to examine the intricate interplay of gendered power dynamics as depicted in Margaret Atwood's The Handmaid's Tale (1985) and Naomi Alderman's The Power (2016), employing a feminist analytical framework inspired by the insights of Simone de Beauvoir. By scrutinizing the portrayal of female characters and their negotiation of power within patriarchal structures, the study elucidates the nuanced ways in which societal norms and institutions shape gender relations. Drawing from Simone de Beauvoir's existential feminism, the analysis critically examines how women navigate and resist oppressive systems, highlighting their agency and struggles for autonomy. Atwood's dystopian narrative unveils the subjugation of women in the totalitarian regime of Gilead, where they are relegated to restrictive roles and stripped of their bodily autonomy. Conversely, Alderman's speculative fiction imagines a world where women possess a newfound ability to exert physical dominance, challenging traditional power dynamics. Through a comparative lens, the study illuminates how these narratives underscore the Beauvoirian theme of Otherness and the construction of femininity in opposition to masculinity. It explores how women's experiences of oppression and liberation intersect with broader sociopolitical contexts, underscoring the relevance of feminist discourse in understanding contemporary power structures. Furthermore, the analysis delves into the complexities of solidarity and resistance among women, considering the intersections of race, class, and privilege. Ultimately, this research contributes to a deeper understanding of gendered power dynamics in literature and society, shedding light on the enduring relevance of feminist thought in critiquing and envisioning alternative futures.