Avrupa'da parasal bütünleşmenin gündeme getirdiği para politikası sorunları
Monetary policy problems wich result from monetary integration in Europe
- Tez No: 141520
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA SEZAİ TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Avrupa'da Parasal Bütünleşmenin Gündeme Getirdiği Para Politikası Sorunları Bu tezin iki amacı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, Euro bölgesinde, para politikasını kontrolü altmda bulunduran ECB'nin uyguladığı politikaların amaçlarının, ECB'nin karar alma süreçlerinin, davranış biçiminin ve bunun 1999-2004 yıllarım kapsayan dönem içerisindeki yansımalarının açıklığa kavuşturulmasıdır. Bu yapılırken, Avrupa'da parasal bütünleşmenin tarihsel gelişimine de kısaca değinilecek, parasal bütünleşmenin getirmesi beklenen kazanımlar da ele alınacaktır. İkinci amaç ise parasal bütünleşme ile hükümetlerin para politikası üzerindeki kontrollerinin devrinin ve bölgede yaşanabilecek asimetrik şokların yaratabileceği maliyetlerin incelenmesi ve buna karşı alınabilecek önlemlerin gözden geçirilmesidir. Parasal bütünleşmenin doğurabileceği maliyetler incelenirken, AB'ye yeni üye olan ve olacak olan ülkelerin yol açabileceği sorunlar bu tezin kapsamı dışmda bırakılmıştır. 228
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Monetary Policy Problems Which Result from Monetary Integration in Europe There are two main goals of my thesis. First one is to understand the strategy and characteristics of the single monetary authority (European Central Bank-ECB) in European Monetary Union (EMU) and evaluation of its performance in the last five years. Before doing this, I am going to mention about the history of EMU briefly and try to understand its existence reasons and its benefits that are expected from monetary integration. I am also going to summarize European Central Bank's structural organization. You may find these subjects in the first and second chapters. My second goal is to investigate monetary policy problems that have risen or expected to be risen in the future. By losing the monetary policy authority, governments have only fiscal policy tools to deal with economic shocks. But The Maastricht Treaty brings some restrictions to the fiscal policy and therefore participants of monetary integration in Europe face with very fragile and defenceless economic structure. In addition to this, the most important and terrifying problem, that the EMU is expected to deal with, is asymmetric shocks. Reasons of asymmetric shocks, their negative effects for EMU and the ways to cope with them are going to be explained in the third chapter. In the last chapter of this thesis, you may find a brief summary and evaluation. European Monetary Union's participants have a very fragile structure in dealing with asymmetric shocks. If political authorities act decisively and give a strong support to the economic authorities, EMU can manage to survive and sustain its existence. 229