İfade özgürlüğü ve insan hakları Avrupa Mahkemesi kararlarında sınırlandırılması sorunu
Freedom of expression and the problem of its restriction in the jurisprudence of the European Court of human rights
  1. Tez No: 141549
  2. Yazar: KASIM KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
ÖZET İfade özgürlüğü demokratik ülkelerdeki en temel özgürlüktür. İfade özgürlüğü, kendi kendini idare etme, fikirlerin çoğulluğuna saygı duyma ve bireylerin kendi fikirlerini ve çıkarlarım diğerlerim incitmeden istedikleri şekilde geliştirme ilkelerine dayalı bir hükümet biçimi olan liberal demokrasilerin vazgeçilmez bir parçasıdır. İfade özgürlüğünün varlık nedenini açıklamak için hem bireysel hem de toplumsal nedenler ileri sürülmüştür. İlk neden insanların fikirlerini özgürce ifade etmeden kendilerini birey olarak tam anlamıyla gerçekleştiremeyecekleri argümanıdır. İfade özgürlüğünü toplumsal nedenlerle haklılaştıran görüşler kendi kendine yönetme olgusuna dayanmaktadırlar. İfade özgürlüğü hakkı en temel insan hakları belgelerinde güvence altına alınmıştır. BM İnsan Haklan Evrensel Bildirgesinde, BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesinde ve İnsan Haklan Avrupa Sözleşmesinde bu hakkın kanaat özgürlüğü ile kamu otoritelerinin müdahalesi ve ülke sınırlan sözkonusu olmaksızın haber veya fikir alma ve verme özgürlüğünü de içerdiği belirtilmiştir. Diğer taraftan BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ile İnsan Haklan Avrupa Sözleşmesinde bu hakkın kullanılmasının görev ve sorumluluklar yüklediği ve bu hakkın belli özel amaçlarla sımrlandınlabileceği belirtilmiştir. İnsan Haklan Avrupa Sözleşmesinin 10. maddesi ifade özgürlüğünü güvence altına almaktadır. 10. maddede ilk olarak ifade özgürlüğünün çerçevesini çizilmiş, bu özgürlüğün kanaat özgürlüğü ile kamu otoritelerinin müdahalesi ve ülke sınırları sözkonusu olmaksızın haber veya fikir alma ve verme özgürlüğünü de içerdiği belirtilmiştir. 10. maddenin ikinci fıkrasında ifade özgürlüğünün kabul edilebilir sınırlan belirlenmektedir. Buna göre, ifade özgürlüğü üzerine konan bir sınırlamanın kabul edilebilmesi için, sınırlama ilkin kanuna belirlenmiş olmalı, ikinci olarak, bu sınırlama demokratik bir toplumda gerekli olmalıdır. Üçüncü olarak ise bu sınırlama 10. maddenin ikinci fıkrasında sayılan meşru amaçlardan birini gerçekleştirmeye yönelik olmaldır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Freedom of expression is an essential liberty in democratic countries. This expression in an inherent part of liberal democraties, a form of government based on self governance, respect for a multiplicity of views, and the right of individuals to develop their minds and fortunes as they please as long as others are not injured. There are both personal and societal reasons for protecting freedom of expression. One argument is that people cannot develop fully as individuals without the ability to express ideas, to make themselves heard by others. Freedom of expression justifications based on societal benefits often focus on self-governance. The right to freedom of expression is protected by all major international human rights instruments. Under the U.N. Universal Declaration of Human Rights, the international Covenant on Civil and political Rights, and the European Convention on Human Rights and Fundamental freedoms, the right is stated as including rights to hold opinions and to receive and impart information and ideas. On the other hand, the international Covenant and the European Convention also recognize that the exercise of these freedoms carries with is special responsibilities, and so may be subject to restriction for specified purposes. Article 10 of the European Convention on Human Rights protects freedom of expression. First it states the scope of the right. It entitles everyone to the freedom to hold opinions and to receive and impart information and ideas without interference by public authority and regardless of frontiers. Article 10 defines the circumstances in which limitations on free expression are permitted. Such limitations are permissible only if they satisfy three tests. Firstly, the restriction must be prescribed by law. Second, a restriction on freedom of expression is permissible only if it is 'necessary in a democratic society'. And third, a restriction on freedom of expression is valid only if it is designed to further one or more specified objectives, that is national security, territorial integrity or public safety, the prevention of disorder or crime, the protection of health or moral, the protection of the reputation or right of others, preventing the disclosure of information received in confidence, or for maintaining the authority and impartiality of the judiciary.