Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında ifade özgürlüğünün itibarın korunması amacıyla sınırlandırılması
Protection of reputation as a limit to freedom of expression in the judgments of The European Court of Human rights
  1. Tez No: 803044
  2. Yazar: İSMAİL HATİP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ANAYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde ifade özgürlüğüne çeşitli sınırlandırma sebepleri getirilmiştir. Bu hakkın sınırlandırma sebeplerinden birisi de başkalarının itibarının korunmasıdır. Ancak itibarın korunmasının kapsamını tespit edebilmek için ifade özgürlüğünün yanı sıra yine Sözleşmede yer alan özel ve aile hayatına saygı hakkını da incelemek gerekir. İşte ifade özgürlüğü ve itibarın korunması ancak bu iki hak arasında kurulacak adil bir dengeyle mümkün olabilir. Bu adil dengenin nasıl kurulacağının cevabı ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarında somutlaşmıştır. Çalışmamız Mahkemenin bu konuya yaklaşımını ortaya koymak üzere çeşitli kriterleri ele almakta ve değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
There are various restriction reasons for freedom of expression in European Court of Human Rights. One of the reasons for restricting this right is the protection of reputation of others. Nevertheless, in order to determine the scope of protection of reputation, it is necessary to examine the right to respect for private and family life in the Convention. The protection of freedom of expression and reputation is only possible with a fair balance betweent these two rights. The answer of how to establish this fair balance has become concrete in the decisions of the European Convention on Human Rights. Our study evaluates various criteria to reveal the Court's approach to this issue.