Bronşiyal astımlı olgularda gastroözefagiyal reflü ve antireflü tedavinin etkileri
Gastroesophageal reflux and response to antireflux treatment in cases with bronchial asthma
  1. Tez No: 141653
  2. Yazar: PERİHAN ÇÖLKESEN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ÇAPAN, DOÇ. DR. SEMA CANBAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Astım üe gastroözefagiyal reflü (GÖR) birlikteliği uzun zamandır bilinmektedir. Bu çalışmada, stabil* astımlı hastalarda 24 saatlik pH monitorizasyonu ile semptomatik ve asemptomatik GÖR prevalansmı saptamak ve medikal antireflü tedavinin astım kliniğine olan etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma, Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1 Kasım 2001 ile 30 Haziran 2002 tarihleri arasında yapılmıştır. Ayaktan tedavi gören astımlı hastalara, astım, GÖR anketleri ve solunum fonksiyon testi (SFT) uygulandı. Haftada en az bir kez regürjitasyon ya da retrosternal yanma olması reflü semptomu varlığı olarak alındı. Kabul eden hastalara özefagus manometrisi ve ambulatuar 24 saat pH monitorizasyonu yapıldı; pH monitorizasyonu ile GÖR saptanan hastalara 3 ay süreyle 40 mg/gün omeprazol verildi. Hastalar gündüz ve gece astım semptomlarım kaydettiler. Aylık kontroller ile semptom çizelgeleri ve SFT'leri değerlendirildi. Semptomsuz gün sayısmda veya PEF değerinde %20 artış olması, astımın antireflü tedaviye yanıt vermesi olarak kabul edildi. Çalışmaya astımlı 50 hasta alındı: regürjitasyon 7 olguda, retrosternal yanma 1 olguda, her iki semptom 1 8 olguda olmak üzere toplam 26 olguda reflü semptomu vardı. Özefagus manometrisi ve 24 saatlik pH monitorizasyonu 25 hastada yapılabildi: bunlardan reflü semptomu olmayan 12 hastadan 6 sında, reflü semptomu olan 13 hastanın 8'inde olmak üzere toplam 14'ünde (%56) GÖR saptandı. GÖR saptanan 14 hastaya antireflü tedavi verildi; 9'unda (%64) astımda iyileşme cevabı (semptomsuz geçen gün sayısmda %20'nin üzerinde artış ve PEF'de %20'lik düzelme) görüldü. Antireflü tedaviye astım iyileşme cevabı veren ve vermeyen astımlı hastalar arasında demografi, manometri ve pH monitorizasyon verileri arasında istatistiksel fark yoktu. Sonuç olarak, astımlı hastalarda GÖR hastalığı sıktır ve GÖR tedavisi yarar sağlamaktadır. Astımda GÖR semptomları sorulmalı, semptomsuz GÖR hastalığı olabileceği de göz önünde tutulmalıdır. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY GASTROESOPHAGEAL REFLUX AND RESPONSE TO ANTI-REFLUX TREATMENT IN CASES WITH BRONCHIAL ASTHMA Asthma and gastroesophageal reflux (GER) accompaniment is a well known situation. Purpose of this study is to determine the symptomatic and asymptomatic GER prevalance in stabilized asthma patients with 24 hour pH monitorization and to evaluate the influence of medical anti-reflux treatment to the asthma findings. This study was done in Atatürk Chest Diseases and Chest Surgery Education and Research Hospital between November 1, 2001 and June 30, 2002. Pulmonary function testing (PFT) and a questionnaire about asthma and GER were done for outpatients with, asthma diagnosis. Presence of regurgitation or retrosternal burning at least one in a week was regarded as a reflux symptom. Esophagus manometry and ambulatory 24 hour pH monitoring was performed to the patients who gave consent; patients who had GER with pH monitorization were given 40 mg/day omeprazole for 3 months. Patients recorded asthma symptoms during daytime and nights. In monthly controls, symptom records and PFT's were evaluated. Twenty percent improvement in the symptom free days or PEF scores was regarded as asthma response to the anti-reflux treatment. Fifty asthma patients were included: reflux symptoms were found in 26 cases: 7 had regurgitation, 1 had retrosternal burning, and 18 had both symptoms. Esophageal manometry and 24 hour pH monitoring were done in 25 cases: among these, 6 of 12 patients without reflux symptoms and 8 of 13 cases with reflux symptoms, total 14 cases (56%) had GER. Reflux treatment was given to 14 cases with GER; 9 (64%) had asthma response. There was no statistical difference between two groups with and without asthma response, in regard to demographic, manometric and pH monitorization findings. In conclusion, GER disease is frequent in asthma patients and GER treatment improves asthma findings. GER symptoms should be asked in asthma patients and it should be remembered that GER may be asymptomatic. 45