Bronşial astım ve allerjik riniti olan hastalarda hamamböceği duyarlılığı ve hamamböceği duyarlılığı ile ev tozu akarı duyarlılığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Sensitivity of cockroach in patients with bronchial asthma and allergic rhinitis and assessment of relationship between sensitivity of cockroach and house dust mite
- Tez No: 141654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ÇAPAN, DOÇ. DR. SEMA CANBAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Hamamböceği duyarlılığının atopik topluluklarda yaygın görüldüğü bildirilmektedir. Hamamböceği duyarlılığı ile ev tozu akar duyarlılığının arasında yüksek oranda birlikte bulunduğu; bunun da çapraz reaksiyon nedeniyle olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada bronşial astım ve astımla birlikte allerjik rinit tanısı olan hastalarda hamamböceği duyarlılığı ve hamamböceği duyarlılığı ile ev tozu akarı duyarlılığı arasındaki birlikteliğin irdelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Ocak 2003 ile 1 Nisan 2003 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya alınan olgular, meslekleri, ailede atopi öyküsü, sigara içimi ve pasif maruziyeti, astım süresi, allerjik riniti olan hastalara rinit süresi, son bir yılda atak nedeniyle herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurma sıklığı, astımının mevsimlerle bağlantısı, evde böcek olması ve astım şiddeti sorularını içeren anket formu uygulandı. Hastalarda total IgE, SFT parametreleri, total eozinofil sayısı, burun sürüntüsü, gaytada parazit incelemesi ve deri prik testi yapıldı. Olguların tümünde standart deri testi panelinin yanısıra hamamböceği ve karides allerjeni duyarlılığına bakıldı. Çalışmaya alınan bronşial astımlı 114 hastanın 23'ünde (t%20.2), 65 atopik astımlı olgunun ise %35'inde hamamböceği duyarlılığı saptandı. Hamamböceği duyarlılığı olan olguların beraberinde ev tozu akar duyarlılığı da olması %73.9 oranında bulundu. Karides duyarlılığı ile hamamböceği duyarlılığı arasında böyle bir ilişki gözlenmedi. Hamamböceği duyarlılığı açısından kentte ve kırsal bölgelerde yaşayan olgular arasında fark izlenmedi. Hamamböceği duyarlılığı hafif astımlı olgularda ve kadınlarda daha sık görüldü. Hamamböceği duyarlılığı olan olgularda ki diğer parametreler hamamböceği duyarlılığı olmayan atopik olgular ile benzerdi. 57Sonuç olarak hamamböceği astım ve allerjik riniti olan hastalarda sık görülen allerjendir, hamamböceği duyarlılığı ev tozu akar duyarlılığı ile sıklıkla beraber görülebildiği gibi tek başına da bulunabilir; bu yüzden rutin cilt testi panelinde yer almalıdır. Hamamböceğini azaltmaya yönelik yöntemler ile astım semptomları ve morbidite kontrol altına alınacağından hamamböceği duyarlılığı saptanan tüm olgulara hamamböceğinden korunma yöntemleri anlatılmalıdır. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been reported that cockroach sensitivity are commonly seen in atopic population. Cockroach and house dust mite sensitivity can be seen together. It is thought to be related to cross-reactivity between two allergens. In this study it was aimed to research the rate of cockroach and additional house dust mite sensitivity in asthmatic patients. This study was performed in Atatürk Chest Disease and Chest Surgery Center between 1 January and 1 April 2003. In this study we applied a questionnaire including age, sex, atopic background, duration of asthma, seasonality of symptoms, history of active and passive smoking, number of application to a hospital because of asthmatic attack in last one year, history of cockroach in their house and severity of asthma, level of total IgE, pulmonary function tests, count of total eosinophil, nasal smear, microscopic examination of gaita for parasitic and standard skin prick test were performed to all of the patients. Cockroach and shrimp sensitivity were also investigated. Cockroach sensitivity were detected in 23 (20.2%) of 114 asthmatic patients and 35% of atopic asthmatics. Among all cockroach sensitive patients 73.9% were also positive for mites.There was no association between shrimp and cockroach sensitivity. There was no difference for cockroach sensitivity between rural and urban patients. Cockroach sensitivity more common in mild bronchial asthmatics and a female predominance was observed. Other parameters were similar between cockroach sensitive asthmatic patients and cockroach nonsensitive atopic patients. As a conclusion a high rate of cockroach sensitivity was seen in patients with bronchial asthma and allergic rhinitis. Cockroach sensitivity can be seen alone but frequently it can also be seen together with mites. So that cockroach allergen should be included in skin prick test panel. Since with measures to reduce the number of cockroach; asthmatic symptoms and morbidity can be controlled. Cockroach sensitivity detected patients should be told protective measures. 59