Gestasyonel trofoblastik hastalıklarda proliferasyon belirteci cyclin W ve tümör süpresör geni P 21'in prognostik değeri
  1. Tez No: 141718
  2. Yazar: ADİLE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇAPAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışma ile proliferasyon belirteci cyclin E ile tümör süpresör geni p21 ekspresyonunun gestasyonel trofoblastik hastalıkların ayırıcı tamsındaki rolü ve prognostik değeri araştırıldı. Bu amaçla hasta grubu olarak 58 gestasyonel trofoblastik hastalık vakası ile kontrol grubu olarak 10 birinci ve ikinci trimester abortus vakası ve 10 üçüncü trimester plasenta vakası değerlendirmeye alındı. Gestasyonel trofoblastik hastalıklı vakalar ile birinci ve ikinci trimester abortus vakaları ve miad plasenta vakaları proliferasyon belirleyicisi cyclin E ve p21 tümör süpressör gen ekspresyonu açısından karşılaştırıldı. Hasta grubunda cyclin E ve p21 immunreaktivitesi kontrol gruplarından plasentalara oranla daha yüksek olarak tespit edilirken, abortus grubu ile aralarında fark tespit edilmedi. Parsiyel mol, komplet mol ve persiste mol ayrımında cyclin E ve p21 ekspresyonu, yetersiz bir belirteç olup, cyclin E ve p21 ile gestasyonel trofoblastik hastalıkların prognostik değerlendirilmesinde kullanımı için daha fazla çalışma gerekmektedir. Persiste gestasyonel trofoblastik hastalıklar, komplet molün önemli komplikasyonlarındandır. Fakat molar gebeliği takip eden persiste mol gelişiminin altını çizen mekanizmalar net değildir. Bununla birlikte komplet molün boşaltılmasını izleyen persiste gestasyonel trofoblastik hastalık gelişimini önceden haber verecek güvenilir klinik ve patolojik parametreler bulunmamaktadır. Klinik bir içerikle başvurabilecek olan persiste molün olası haber vericilerini değerlendirmek için ileri çalışmalar gerekmektedir. Hücre proliferasyon oranının belirlenmesi neoplastik hastalıkların değerlendirilmesinde önemlidir. Persiste mol ve komplet mol vakaları arasında bu parametreler açısından dikkate değer fark bulunamadı. Serum P-hCG seviyesi persistan gestasyonel trofoblastik hastalığın gelişiminin tek güvenilir habercisidir. Trofoblast proliferasyonu ve tümör süpresör gen belirteçlerinin oranı, komplet molden persiste gestasyonel trofoblastik hastalığa ilerlemeyi önceden haber vermez. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the role and the prognostic role of the proliferation indicator cyclin E and the expression of p-21 tumour supression gene in differential diagnosis of gestational trophpblastic disease have been investigated. For this purpose 58 gestational trophoblastic cases and a control group of patients consisted of 10 first trimester and 10 third trimester abortus cases have been compared. The cases with gestational trophpblastic disease and the cases with first and second trimester abortus and cases with term plasenta have been investigated and compared for the proliferation indicator cyclin-E and expression of p21 tumour supression gene. In the patient group cyclin-E and p21 immureactivity were found to be higher compared to control group, but with the abortus group no difference was detected. CyclinE and p 21 expression are found to be insufficent indicators in the differential diagnosis of partial, complete and persistant mole cases, but much more studises are needed for the use of cyclinE and p21 in prognostic evaluation of gestational trophoblastic diseases. Persistant gestational trophoblastic disease is an important complication of complete mole. But the mechanisms playing role in the development of persistant mole following molar pregnancy. Besides there are no clinical and pathological parameters that will give dependable idea for the development of persistant gestational trophoblastic disease after the curettage of the complete mole. More studies are needed in this aspect in order to give rise to suspicion to the development of persistant mole. To ascertain the ratio of the proliferation of the cells is important in the evaluation of the neoplastic disease. No significant difference is found by the aspect of these parameters in persistant and complete mole cases. Serum |3-hCG levels are the sole believeable indicator of the gestational trophoblastic disease. The proliferation of the trophoblasts and the ratio of tumour supression genes give no idea about the transformation of complete mole to persistant gestational trophoblastic disease. 61