Art uygulanan hastalarda IL-6, leptin ve LIF serum seviyelerinin başarılı gebelik gelişimi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 141719
  2. Yazar: CELAL ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
7.0ZET: Yardımcı üreme tekniklerinde son yıllarda sağlanan büyük gelişmelere rağmen elde edilen gebelik oranlan henüz doğal sikluslarda görülen gebelik oranlarına ulaşamamıştır. İmplantasyon işlemlerinde görülen başarısızlık IVF-ET programlarında görülen başarısızlığın en önemli sebebi olarak tespit edilmiştir. Başarılı bir implantasyonun en önemli belirleyicisinin endometriyal reseptivite olduğu gösterilmiştir. Son zamanlarda yapılan tüm çalışmalar endometriyal reseptivitenin anlaşılmasına, endometriyal resptivitenin artırılmasına ve endometriyal reseptivitenin doğrudan değerlendirilmesine yönelik güvenilir sistemlerin geliştirilmesine yönelik planlanmaktadır. Yaptığımız çalışma, endometriyal reseptivitenin kazanılmasında önemli rol oynadığı düşünülen leptin, IL-6 ve LİF serum seviyelerinin başarılı bir gebelik gelişimi üzerine belirleyici olabilecek etkisinin tespit edilmesine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla ICSI tedavisine yönlendirilen 14 infertil hastanın OPU günü, embriyo transferinin 7. günü ve embriyo transferinin 12. günü serum leptin, IL-6 ve LİF seviyeleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarının istatiksel değerlendirmesinde leptin, IL-6 ve LİF serum değerleri ile başarılı bir gebelik gelişimi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilemedi. Ancak leptin ve IL-6 değerlerinde görülen değişim daha önce yapılan diğer çalışmalardan elde edilen sonuçlarla uyumlu olarak tespit edildi. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonucu kısaca şu şekilde özetleyebiliriz: Serum leptin ve IL-6 seviyelerinin değerlendirilmesi başarılı bir gebelik gelişiminin belirleyicisi olarak kullanılabilir ancak seri ölçüm gerektirirler. LİF seviyelerinin serum değerlerinin ölçümü tamamen faydasızdır. Leptin, IL-6 ve LİF seviyelerine yönelik çalışmaların sadece tekrarlayan IVF-ET başarısızlığı olan hastalarla sınırlandırılması uygun olacaktır. < >
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY: Although there is an important improvement in assistant reproductive technologies in recent years, the pregnancy rate of this programs does not reach the natural cycle pregnancy rates. The failure of implantation process in IVF-ET programs was determined the main cause of treatment failure in IVF-ET programs. Endometrial receptivity was found to be the most important determinator of successful implantation process. The recent studies are planned to develope an reliable assessment system of endometrial receptivity. IL-6, LIF and leptin were tought to play an important role in acquired endometrial receptivity in humans. This study was planned to determine the probable role of IL-6, LIF and leptin serum levels on successful pregnancy outcome in ICSI patients. For this objective we were evaluated the serum levels of IL-6, LIF and leptin on the day of OPU, and 7. th and 12. th days of embryo transfer. The statistical assessment of this study results were showed that there is not a significant relation between serum leptin, LIF and IL-6 levels and successful pregnancy outcome. But the variation of IL-6 and leptin serum levels are corrobate the results of preceding studies. As a result, we concluted that, evaluation of serum leptin and IL-6 levels may be important for estimating a successful pregnancy outcome but repeated measurements are required. The evaluation of serum LIF levels are not useful for this objective. So in repeated implantation failures evaluation of LIF at cellular levels may be useful. 53