Abortus etyolojisinde rolü olabileceği düşünülen çevre kirliliğine yol açan maddelerin elektron mikroskop ile endometriyumda tespiti
Determination of environmetal pollutants, thougt being able to take role on abortion etiology, on endometrium by using electron microscope
  1. Tez No: 141717
  2. Yazar: CANAN SOYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Soyer C. Abortus Etyoloj isinde Rolü Olabileceği Düşünülen Çevre Kirliliğine Yol Açan Maddelerin Elektron Mikroskop kullanımı ile Endometriyumda Tespiti, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2004. Amaç: Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Polikliniğine gebelik kayıpları nedeniyle başvuran hasta sayısı kış aylarında daha fazladır. Kırıkkale bölgesinde kış aylarında hava kirliliğinin yoğun olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı hava kirliliğine yol açan maddelerin abortus etyolojisinde rol oynayıp oynamadığının belirlenmesidir. Yöntem: Çalışma vaka-kontrollü deneysel çalışma olarak planlanmıştır. Bu çalışmada, hava kirliliğinin başlıca bileşeni olan ağır metaller ( krom, nikel, kobalt, demir, mangan, kurşun ve çinko ) ve ağır metallere maruz kalan Wistar Albino dişi ratlar kullanılmıştır. Hayvanlar dört gruba ayrılmıştır ve her grup on adet rattan oluşmaktadır. Birinci Grup; akut ağır metallere İkinci Grup ise kronik ağır metallere maruz bırakılmıştır. Üçüncü ve Dördüncü Gruplar kontrol gruplarıdır ve sırası ile Ankara'da ve Kırıkkale'de banndınlmışlardır. Akut maruziyet grubu tek doz ağır metal inhalasyonuna, kronik maruziyet grubu ise 1 ay boyunca her gün birer saat ağır metal inhalasyonuna maruz bırakılmıştır. Son dozdan 24 saat sonra laparotomi ile uterusları alınmıştır. Metal inhalasyona maruz kalanların ve kontol gruplarındaki tüm ratlann endometriyumları Taramalı Elektron Mikroskobu ( SEM) kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT Soyer, C. Determination of environmental pollutants, thought being able to take role on abortion etiology, on endometrium by using Electron Microscope. Kırıkkale University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Specialization Thesis, Kırıkkale, 2004. Aim: The number of patients who applied to Kırıkkale University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology about pregnancy loss is higher in winter. It is also known that in Kırıkkale region air pollution is high in winter. The aim of this study was to estimate whether the environmental factors can affect abortion etiology. Method: This study was designed as experimental case-control study. We used heavy metals (chrome, nickel, cobalt, iron, manganese, lead and zinc) which are the major complements of the environmental pollution. 40 female rats (Albino Wistar type,250-300 g in weight) were randomly divided into four groups comprising 10 rats in each of them. First Group was acutely exposed to heavy metals; Second Group was chronically exposed to heavy metals. Third and Fourth Groups were control groups and were given shelter in Ankara and in Kırıkkale respectively. Acute exposure group was subjected to inhalation of heavy metals for only one dosage. Chronic exposure group was subjected to inhalation of heavy metals for one hour everyday during a month. Uterus of rats were taken out by laparotomy 24 hours after the last dosage. Endometrium from all of the groups were investigated for the heavy metals by using Scanning Electron Microscope (SEM).