Abortus öngörüsünde ultrasonografik ve demografik belirteçlerin incelenmesi
  1. Tez No: 141731
  2. Yazar: HASAN BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Amaç Erken gebelik döneminde (CRL=5-11 hafta) viabilitesi ispatlanan gebeliklerden, 20. gebelik haftasından önce abort ile sonlanacak olanları öngörmek amacıyla, demografik ve ultrasonografik parametrelerin prospektif olarak incelenmesi. Gereç ve Yöntem Transvajinal ultrasonogram' ile CRL=5-11 hafta arasındaki tek.canlı 324 gebelik incelendi. Demografik veri ile ultrason bulgularının, gebeliklerin abortla sonlanmasıyla ilişkileri araştırıldı. Bulgular Gebeliklerinin sonuna kadar izlenen 324 olgunun %28'i (%8.6) abortla sonlandı. Abort oranları, anne yaşı arttıkça ve gebelik haftası düştükçe belirgin derecede artış gösterdi. Abort yapan hastalarda yapmayanlara göre, sigara içimi ve vajinal kanama öyküsü daha fazlaydı, fetal kalp atım hızı belirgin düzeyde daha düşüktü, ve gebelik keseleri daha küçüktü fakat yolk kesesi ölçümleri arasında fark izlenmedi. Sonuç Viabilitesi ispatlanmış 5-11 haftadaki gebeliklerin, 20. gebelik haftasına ulaşmadan abortla sonlanması anne yaşı, gebelik haftası, sigara içimi, vajinal kanama öyküsü ve ultrasonografik tespit edilen CRL'ye göre küçük gebelik kese ve fetal bradikardidir. 42
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective To examine prospectively the value of demographic characteristics and ultrasound findings in the prediction of subsequent fetal loss in pregnancies with live fetuses at 5-11 weeks of gestation. Methods Transvaginal ultrasound examination was performed in 324 singleton and live pregnancies at CRL=5-11 weeks of gestation. The relation of demographic data and ultrasound findings at the time of the initial assessment to subsequent fetal abort before 20 weeks of gestation was examined. Results In the 324 singleton pregnancies with live fetuses and complete follow-up there were 28 (%8.6) abort. The incidence of abort increased significantly with maternal age and decreased with gestation. In the pregnancies resulting in abort, compared to those went over 20 weeks, the incidence of vaginal bleeding and cigarette smoking was higher, the fetal heart rate was significantly lower and the gestation sac diameter was smaller but the yolk sac diameter was not significantly different. Conclusion In pregnancies with a live fetus at 5-11 weeks gestation the rate of subsequent fetal abort is related to maternal age, gestational age, cigarette smoking, history of vaginal bleeding and the ultrasound findings of small gestation sac diameter and fetal bradycardia, relative to crown-rump length. 43